To jeden z najpiękniejszych zabytków Paryża. Szykują go na igrzyska

Paryska perła architektury - zamknięty przez wiele lat Grand Palais odzyska dawny blask. Podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich organizowanych we Francji zabytek stanie się areną zmagań sportowców. Już wiadomo, że nie zdążą oddać całego budynku do otwarcia imprezy.


Francja mocno zaangażowała się w przygotowanie igrzysk olimpijskich, chcąc pokazać się jak najlepiej od strony sportowej, ale także zaakcentować swoją zachwycającą architekturę. Wystarczy wspomnieć medale olimpijskie, które będą miały wstawkę wykonaną z oryginalnych fragmentów wieży Eiffla. Teraz trwają przygotowania do otwarcia innego ikonicznego zabytku Paryża - Grand Palais des Beaux-Arts, czyli Wielkiego Pałacu. Podczas igrzysk olimpijskich 2024 odbędą się tam zawody szermierki i taekwondo.

Reklama

Prace renowacyjne trwają od 2021 roku i francuskie studio Chatillon Architectes jest już na ukończeniu pierwszego etapu tak, by od lipca pałac mógł zostać częściowo otwarty jako obiekt Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Całkowite otwarcie jako miejsce wydarzeń sportowych i kulturalnych przewidziane jest na 2025 rok.

Paryska perła architektury odzyska blask

Grand Palais to paryski architektoniczny pomnik położony na skraju Pól Elizejskich. Został zbudowany z myślą o organizacji Wystawy Powszechnej w Paryżu w 1900 roku. Jest najbardziej znany ze swojego ogromnego atrium wykonanego z 6 tys. ton stali, które służyło jako ozdobne tło dla licznych międzynarodowych wystaw i wydarzeń.

Główna przestrzeń o długości niemal 200 metrów zbudowana ze sklepieniem kolebkowym z żelaza, stali i szkła, inspirowana londyńskim Pałacem Kryształowym była odpowiednio duża do organizacji dużych zgromadzeń ludzi przed erą elektryczności. Zewnętrzna część masywnego pałacu łączy imponującą klasyczną kamienną fasadę z mnóstwem secesyjnych elementów żelaznych i posągów francuskich rzeźbiarzy.

Konstrukcja miała problemy jeszcze przed jej ukończeniem, przede wszystkim z powodu osiadania. Z częściowo udało się ustabilizować konstrukcję dzięki zagłębieniu dodatkowych słupów. Z czasem ujawniły się kolejne problemy jak choćby różna rozszerzalność cieplna elementów żeliwnych i stalowych, co doprowadziło do pojawienia się nieszczelności. Dostająca się do środka woda powodowała korozję, dodatkowo osłabiając konstrukcję. Obiekt zamknięto z powodu renowacji w 1993 roku po tym, jak runął jeden z paneli sufitowych. Otwarto go dopiero w 2007 roku.

Czas goni, ale prace prowadzone są z największą starannością

Część pomieszczeń jest zajmowana przez Nationales du Grand Palais (Galerie Narodowe Grand Palais), oraz muzeum nauki Palais de la Découverte (w zachodnim skrzydle budynku). Można było go także zobaczyć przy organizacji różnych wystaw i wydarzeń, jak choćby Mistrzostwa Świata w szermierce w 2010 roku. Ciekawostką i mało znanym faktem jest obecność posterunku policji, którego funkcjonariusze pomagają w ochronie eksponatów prezentowanych w galerii.

Podczas renowacji m.in. usunięto ściany działowe i wytyczono trasę zwiedzania. Architekci przeanalizowali także tysiące dokumentów archiwalnych, aby przywrócić  to, co najlepsze z jego przeszłości, m.in. odrestaurowano i wzmocniono ozdobne balkony, które mają być jednymi z najstarszych wsporników. Ale liczyła się nie tylko historia. Organizacja współczesnych eventów wymagała również unowocześnienia technologii czy wytyczenia odpowiednich dróg ewakuacji.

Nie tylko wnętrze. Zadbano także o otoczenie

Duży nacisk położono także na poprawę połączenia między Grand Palais a otaczającymi go ogrodami i krajobrazem miejskim. Zasadzono ponad 60 tys. roślin (łącznie 250 gatunków), wzorując się na rabatach, ścieżkach czy trawnikach Pól Elizejskich. Wszystkie będą podlewane zretencjonowaną wodą deszczową z dachów budynków.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Igrzyska Olimpijskie | Paryż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy