Jasna strona piwa - o zaletach chmielowego napitku

Ciemne piwo, podobnie jak jasne, zawiera wiele życiodajnych pierwiastków i minerałów. Poza tym jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Poznaj z nami wszystkie jego pozytywne właściwości!

Różnice między jasnym a ciemnym

Różnice koloru pomiędzy piwem jasnym a ciemnym wynikają przede wszystkim z tego, jakich rodzajów słodów użyto w procesie produkcji. Do dyspozycji jest cała gama słodów o różnych barwach od jasno-bursztynowych poprzez czerwone lub brązowe do całkowicie czarnych. Wraz z różnicami w odcieniu bardzo często idą w parze również wartości odżywcze.

Warto przypomnieć, że każde piwo, bez względu na swój rodzaj, powinno być przechowywane w ciemnym i chłodnym miejscu. Piwa ciemne zawierają więcej życiodajnych pierwiastków niż jego jasny odpowiednik, a wynika to w głównej mierze z tego, jakich słodów użyto do jego produkcji (słody karmelowe, ciemne), a także z technologii produkcji tego gatunku, która różni się nieco od produkcji piwa jasnego. Te dwa rodzaje piw różnią się od siebie również kalorycznością.

Różnica nie jest jednak znacząca. Za bardziej kaloryczne uznaje się piwo ciemne, które w pierwotnej formie miało być pożywnym, wzmacniającym i rozgrzewającym trunkiem. W tym miejscu należy podkreślić, iż nie tyjemy od picia samego piwa. Za "mięsień piwny" odpowiedzialny jest apetyt spotęgowany przez wypicie piwa, który powoduje, iż najczęściej sięgamy po kaloryczne przekąski, których spożycie jest głównym powodem przybierania na wadze.

Reklama

Dietetycy uważają iż piwo ma wysoki indeks glikemiczny ze względu na maltozę (węglowodan), znajdującą się w piwie. Główny Piwowar Browaru Lubicz prostuje tę informację:          

- Maltoza występuje oczywiście w brzeczce piwnej, do której dodawane są drożdże piwne, które "przerabiają" większość tzw. cukrów fermentujących, w tym maltozę, produkując z nich alkohol, dwutlenek węgla i ciepło. Maltozy w piwie jest na "lekarstwo". Gdyby  była w fermentującym piwie to drożdże z całą pewnością by je zjadły. Prawdopodobieństwo zużycia maltozy przez drożdże jest takie samo jak zjedzenie kiełbasy po jej położeniu obok dużego głodnego psa. Szacunkowo w 100 ml piwa znajduje się około 0,5 g maltozy. A ile mieści się cukru na łyżeczce do herbaty? Około 6 g. Taka ilość maltozy może znajdować się w około 1,1 litra piwa. Proszę sobie zrobić 1 litr herbaty i posłodzić jedną łyżeczką cukru. Czy będzie różnica w smaku? Zatem drodzy państwo od dzisiaj nie słodzimy herbaty a cukier "uzupełniamy" pijąc piwo, bo jedno jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

Znaj umiar - pierwsza zasada spożywania piwa

Piwo niskoprocentowe może być w niewielkich ilościach (nie więcej niż szklanka) zalecane przez lekarzy przy schorzeniach przewodu moczowego, w chorobach gastrycznych (ze względu na swój skład piwo zapobiega marskości wątroby), w stanach przed i pooperacyjnych pęcherzyka żółciowego. Zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, działa profilaktycznie, zmniejszając ryzyko choroby wieńcowej i zawału. W umiarkowanych ilościach ułatwia również trawienie.

Najistotniejszym składnikiem piwa jest woda stanowiąca ok. 90% jego objętości. Piwo można traktować jako produkt zbożowy, ponieważ powstaje na bazie brzeczki uzyskiwanej najczęściej ze słodu jęczmienia. Stąd spotykamy w nim bogactwo składników mineralnych i witamin. Co ważne, piwa ciemne i jasne powstają z udziałem drożdży, które są źródłem witamin z grupy B. W piwie niefiltrowanym (zawierającym naturalny osad drożdżowy) zawartość witamin jest większa. W piwie ciemnym zawarte są składniki mineralne, takie jak: fosfor, magnez i potas, i jest ich znacznie więcej niż w piwie jasnym. Do tego dodać trzeba fakt, że spożywanie piwa ma pozytywny wpływ na proces spalania węglowodanów i tłuszczów, które zostają szybciej strawione.

Mało osób wie, że ciemne piwo ma kulinarny potencjał, który można wykorzystać w wykwintnych, a jednocześnie prostych w przygotowaniu daniach! Możemy przygotować z niego przepyszny gulasz na ciemnym piwie, sosy, a nawet słodycze, takie jak torty czy faworki.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy