Rakieta, czy meteoryt? Spory w Rosji trwają

Trzy fragmenty meteorytu zostały znalezione przez wojsko w rejonie Czelabińska. W mediach pojawiają się coraz to nowsze teorie dotyczące porannych wydarzeń w Rosji.

Trzy fragmenty meteorytu zostały znalezione przez wojsko w rejonie Czelabińska. W mediach pojawiają się coraz to nowsze teorie dotyczące porannych wydarzeń w Rosji.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że nad terytorium Uralskiego Okręgu Federalnego doszło do destrukcji meteoroidu, który częściowo spłonął w dolnych warstwach atmosfery - przekazało Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Ministerstwo dodało, że dwa fragmenty zostały znalezione w okolicach Czelabińska, a jeden koło miejscowości Zlatoust.

W pomoc mieszkańcom terenów, które dotknął kataklizm zaangażowanych zostało około 10 tysięcy policjantów.

Deszcz meteorytów zaobserwowano w pięciu regionach Rosji. Był widoczny od 7 rano moskiewskiego czasu, poczynając od Tumenia, przez Swierdłowsk, Czelabińsk do regionów Kurgan i Republiki Baszkortostan. Zarejestrowano błyski, grzmoty i wstrząsy wywołane falą uderzeniową. Jak się później okazało przyczyną był deszcz meteorytów.

Reklama

Mieszkańcy regionów zostali poinformowani o zagrożeniu przez specjalny system, który przesyła informację SMS o niebezpieczeństwie.

Rosyjska Agencja Kosmiczna poinformowała, że był to obiekt kosmiczny, który zalicza się do meteorytu i porusza się po niskiej trajektorii lotu z prędkością ok 30 km/s. Rosjanie podkreślają, że nie został wykryty wcześniej przez żadne z obserwatoriów na świecie z powodu szczególnych cech jego ruchu.

Według ostatnich danych rosyjskich agencji rannych zostało ponad 500 osób, a 14 z nich zostało hospitalizowanych. Uszkodzonych zostało blisko 300 budynków.

W niektórych wypowiedziach komentatorów pojawia się informacja, że mogły to być nieudane próby z nowym systemem obrony przeciwrakietowej. takie głosy pojawiły się, ponieważ niedaleko Czelabińska znajduje się jeden z poligonów rakietowych.




INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Meteoryt | Rosja | czelabińsk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy