Reklama

Mężczyzna też może nie mieć ochoty na seks

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

To całkiem częsta rzeczywistość w długotrwałych, monogamicznych związkach. W populacji ludzi co szósty mężczyzna i co piąta kobieta nie lubią seksu.

Zdjęcie

/PantherMedia
/PantherMedia
Jeżeli kobieta nie ma ochoty na seks, mężczyzna zazwyczaj nie czuje się urażony. Może dlatego, że do współżycia jednak dochodzi. Jeśli zaś mężczyzna nie ma ochoty na seks, do współżycia po prostu nie dochodzi. Kiedy jednak ta sama kobieta, która nie lubi się kochać, któregoś dnia zda sobie sprawę, że jej mąż już dawno nie wykazywał zainteresowania współżyciem, zaczyna się niepokoić. Zaczyna się czuć nieatrakcyjna, niekochana, upokorzona i zaczyna się zastanawiać, czy mężczyzna jej nie zdradza. Tym bardziej upokorzona i niezaspokojona jest kobieta, która pragnie się kochać. Często ludzie o tym ze sobą nie rozmawiają, a problem narasta:

Kobieta: Dlaczego nie chcesz się ze mną kochać?

Reklama

Mężczyzna: Jestem zmęczony, moje libido jest zerowe, nie ma o czym rozmawiać. . . oczywiście, że cię kocham.

Powody, dla których mężczyźni unikają seksu

Powody bywają różne, czasem są bardzo złożone. Seks jest rodzajem komunikatu. Brak seksu także. Oto najczęstsze powody unikania seksu przez mężczyzn:

Problemy partnerskie.Kiedy kobieta jest krytyczna, wymagająca, niezadowolona z mężczyzny w różnych dziedzinach życia. Bywa, że kobieta staje się nieatrakcyjna dla mężczyzny i nie chodzi tu wyłącznie o wygląd. Czasem mąż ma żal do żony, to swego rodzaju kara (zachowania bierno- agresywne). Tu także należy wymienić zdradę i zaangażowanie poza układem partnerskim.

Problemy zdrowotne. Bywa, że istotnie mężczyzna jest chory. Bierze przewlekle leki albo po prostu źle się czuje. Czasem zaburzenia sfery płciowej są objawem innych nieprawidłowości, co wymaga diagnostyki. Częściej jednak mężczyzna jest pod wpływem stresu, przepracowania, kłopotów zawodowych, osobistych czy finansowych. Czasem natomiast ucieka w chorobę, kiedy problemy, także te dotyczące życia seksualnego, zaczynają go przerastać.

Lęk.To najczęstsza przyczyna osłabiająca motywację. Mężczyzna z problemami seksualnymi, a najczęściej dotyczy to zaburzeń erekcji, traci chęć do współżycia, bojąc się porażki.

Czasem wystarczy jedna nieudana próba, żeby strach przed kolejnym niepowodzeniem osłabił chęć do podejmowania stosunków seksualnych, a nawet do okazywania czułości. Można się oczywiście zastanawiać, czy osłabienie pożądania spowodowało brak wzwodu, czy też problem z erekcją pojawiał się epizodycznie, a doprowadził do zaniku potrzeby współżycia seksualnego.

To trudne pytanie dla pary i dla lekarza. Kolejny lęk: przed byciem sprawdzanym, przed porażką, kiedy musi spełnić oczekiwania. Lęk przed zapłodnieniem kobiety. Przed zarażeniem się chorobą, lęki z dzieciństwa czy wynikające z przekonań religijnych.

Pożądanie jest wartością

Pożądanie w związku jest wartością. To jak pragnienie. Kto tak naprawdę chciałby stale pragnąć? Można nie otrzymać tego, czego się pragnie. Można pozostać niezaspokojonym. Pożądanie swojego partnera wymaga siły i dojrzałości, kiedy jest się w długotrwałym związku. Takie myślenie sprawia, że zaczynamy darzyć szacunkiem partnera, który ma odwagę pożądać. Oprócz usuwania zahamowań wynikających z blokad emocjonalnych lub lęków, ludzie muszą dorosnąć, jeśli chcą uprawiać seks i zachować intymność w długotrwałych związkach. Pragnienie to niezwykle wartościowa zdolność jednostki przyczyniająca się i wynikająca z rozwoju osobistego.

Łatwiej mi było to napisać w tekście o mężczyznach. To samo jednak dotyczy kobiet, bo to one częściej mają problem z pożądaniem. Należy pamiętać, że brak pożądania to proces związany z relacją, z tym, jak związek funkcjonuje.

Zdjęcie

/materiały prasowe
/materiały prasowe
Zaprezentowany fragment pochodzi z książki " Seks w stałym związku" autorstwa Ewy Baszak-Radomańskiej i Jolanty Sobkowicz, która wydana została przez Drukarnię AKAPIT SP. Z O.O. Śródtytuły pochodzą od redakcji portalu INTERIA.PL.

Artykuł pochodzi z kategorii: Partnerstwo

Więcej na temat:kobieta | mieć | seks | mężczyzna | związek | ochota
POLECANE zwiń

Reklama

Skomentuj artykuł: Mężczyzna też może nie mieć ochoty na seks

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze: 85,

przeczytane przez: 127 osób Dodaj komentarz

Reklama