Reklama

Mężczyzna też może nie mieć ochoty na seks

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

To całkiem częsta rzeczywistość w długotrwałych, monogamicznych związkach. W populacji ludzi co szósty mężczyzna i co piąta kobieta nie lubią seksu.

Zdjęcie

/PantherMedia
/PantherMedia
Jeżeli kobieta nie ma ochoty na seks, mężczyzna zazwyczaj nie czuje się urażony. Może dlatego, że do współżycia jednak dochodzi. Jeśli zaś mężczyzna nie ma ochoty na seks, do współżycia po prostu nie dochodzi. Kiedy jednak ta sama kobieta, która nie lubi się kochać, któregoś dnia zda sobie sprawę, że jej mąż już dawno nie wykazywał zainteresowania współżyciem, zaczyna się niepokoić. Zaczyna się czuć nieatrakcyjna, niekochana, upokorzona i zaczyna się zastanawiać, czy mężczyzna jej nie zdradza. Tym bardziej upokorzona i niezaspokojona jest kobieta, która pragnie się kochać. Często ludzie o tym ze sobą nie rozmawiają, a problem narasta:

Kobieta: Dlaczego nie chcesz się ze mną kochać?

Reklama

Mężczyzna: Jestem zmęczony, moje libido jest zerowe, nie ma o czym rozmawiać. . . oczywiście, że cię kocham.

Powody, dla których mężczyźni unikają seksu

Powody bywają różne, czasem są bardzo złożone. Seks jest rodzajem komunikatu. Brak seksu także. Oto najczęstsze powody unikania seksu przez mężczyzn:

Problemy partnerskie.Kiedy kobieta jest krytyczna, wymagająca, niezadowolona z mężczyzny w różnych dziedzinach życia. Bywa, że kobieta staje się nieatrakcyjna dla mężczyzny i nie chodzi tu wyłącznie o wygląd. Czasem mąż ma żal do żony, to swego rodzaju kara (zachowania bierno- agresywne). Tu także należy wymienić zdradę i zaangażowanie poza układem partnerskim.

Problemy zdrowotne. Bywa, że istotnie mężczyzna jest chory. Bierze przewlekle leki albo po prostu źle się czuje. Czasem zaburzenia sfery płciowej są objawem innych nieprawidłowości, co wymaga diagnostyki. Częściej jednak mężczyzna jest pod wpływem stresu, przepracowania, kłopotów zawodowych, osobistych czy finansowych. Czasem natomiast ucieka w chorobę, kiedy problemy, także te dotyczące życia seksualnego, zaczynają go przerastać.

Lęk.To najczęstsza przyczyna osłabiająca motywację. Mężczyzna z problemami seksualnymi, a najczęściej dotyczy to zaburzeń erekcji, traci chęć do współżycia, bojąc się porażki.

Czasem wystarczy jedna nieudana próba, żeby strach przed kolejnym niepowodzeniem osłabił chęć do podejmowania stosunków seksualnych, a nawet do okazywania czułości. Można się oczywiście zastanawiać, czy osłabienie pożądania spowodowało brak wzwodu, czy też problem z erekcją pojawiał się epizodycznie, a doprowadził do zaniku potrzeby współżycia seksualnego.

To trudne pytanie dla pary i dla lekarza. Kolejny lęk: przed byciem sprawdzanym, przed porażką, kiedy musi spełnić oczekiwania. Lęk przed zapłodnieniem kobiety. Przed zarażeniem się chorobą, lęki z dzieciństwa czy wynikające z przekonań religijnych.

Pożądanie jest wartością

Pożądanie w związku jest wartością. To jak pragnienie. Kto tak naprawdę chciałby stale pragnąć? Można nie otrzymać tego, czego się pragnie. Można pozostać niezaspokojonym. Pożądanie swojego partnera wymaga siły i dojrzałości, kiedy jest się w długotrwałym związku. Takie myślenie sprawia, że zaczynamy darzyć szacunkiem partnera, który ma odwagę pożądać. Oprócz usuwania zahamowań wynikających z blokad emocjonalnych lub lęków, ludzie muszą dorosnąć, jeśli chcą uprawiać seks i zachować intymność w długotrwałych związkach. Pragnienie to niezwykle wartościowa zdolność jednostki przyczyniająca się i wynikająca z rozwoju osobistego.

Łatwiej mi było to napisać w tekście o mężczyznach. To samo jednak dotyczy kobiet, bo to one częściej mają problem z pożądaniem. Należy pamiętać, że brak pożądania to proces związany z relacją, z tym, jak związek funkcjonuje.

Zdjęcie

/materiały prasowe
/materiały prasowe
Zaprezentowany fragment pochodzi z książki " Seks w stałym związku" autorstwa Ewy Baszak-Radomańskiej i Jolanty Sobkowicz, która wydana została przez Drukarnię AKAPIT SP. Z O.O. Śródtytuły pochodzą od redakcji portalu INTERIA.PL.

Artykuł pochodzi z kategorii: Partnerstwo

Więcej na temat:kobieta | mieć | seks | mężczyzna | związek | ochota

Zobacz również

  • Powolne jedzenie jest zdrowsze

    Niespieszna konsumpcja koreluje z przyjmowaniem mniejszej ilości kalorii i dłużej utrzymującym się uczuciem sytości - wynika z badań. Wnioski? Poświęcenie więcej czasu na jedzenie, skuteczniej... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Mężczyzna też może nie mieć ochoty na seks

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (85)

Dodaj komentarz
elii

~elii -

a mój maż nie ma ochoty i co mam zrobić ?jak się pytam czemu to wymawia się zmeczeniem i tak co dzień zwariować można

Delikatny

~Delikatny -

A ja mam odwrotnie,sexujemy sie prawie codziennie,ale moja partnerka chce ciagle wiecej i wiecej.Czasami kochamy sie po trzy razy dziennie,a w wekend to nie wychodzimy z luzka.Jezeli tak bedzie dalej to nie wytrzymam takiego tempa. Co proponujecie.Najchetniej niech sie wypowiedza moze Panie na ten temat

forbidden

~forbidden -

jestem z chopakiem od 9 miesięcy a od 3 on się ze mną nie kocha (ma 24 lata). Przechodze to co piszą, czuje się nieatrakcyjna. Szczra rozmowa nic nie da, on nie rozmawia ze mnąo tym. Kocham go i pozostaje mi użalać się nad sobą. Może kiedyś dojrzeję do tego, żeby się bardziej szanować:(

KOKONIK39

~KOKONIK39 -

Cholera a mój mąż ma codziennie ochotę i to po 19 latach małżeństwa,chyba znajdę mu zastępczynię :))ile można:))

Milosnik

~Milosnik -

Ja moja perelke tak popieszcze ze po stosunku zawsze wychodzi przynajmniej z dwoma orgazmami

PL

~PL -

Ja mam inny problem. Jak spotkam się z partnerką to zawsze chcę. Potem robimy to dwa nawet trzy razy dziennie. Po paru dniach mam tą część ciała tak zmęczoną i obolałą, że już nie mam ochoty. Ona dalej chce i mój brak interpretuje właśnie tak jak jest to napisane powyżej.

j...k

~j...k -

No właśnie mi się też już ni chce ale nie będę się żonie tłumaczył.Tu jest wszystko opisane.

Darek

~Darek -

Ja mam 33 latka i mógłbym na okrągło.Jestem 9 lat po ślubie i choć z żoną układa nam się w łóżku to nie ukrywam że mam ochotę na inne kobiety i nigdy nie odmawiam sobie tej przyjemności.Pozdrawiam mężatki słodkie!!

mimi

~mimi -

Jak kobieta dobrze majtek nie ściągnie ,a facet już jest gotowy ,to później nie ma się już ochoty iść z nim do łóżka. A jeszcze te same teksty:tak mnie podniecasz ? bzdury,ile można tego słuchać.Pozostaje miłość ,ale jeśli ona szfankuję? to koniec ,a pytanie dlaczego ona nie ma ochoty? Kto by miał? udawać ? dla kasy?

aki

~aki -

A co powiedzieć o kobiecie,która od kilku lat nie ma ochoty na sex?Średnia 3 razy w roku z łaską.Facet jakiś czas wytrzyma takie zachowanie,ale jak długo?I potem kobiety dziwią się,że mężczyźni zdradzają.Taka jest moja żona i szczerze mam już dość.

Reklama