Reklama

Jak wykryć kłamstwo?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Teoretycznie jesteśmy w stanie powiedzieć wszystko, nie wszystko jednak potrafi zakamuflować nasz organizm.

Zdjęcie

/PantherMedia
/PantherMedia
Z jakiegoś powodu broni się on przed kłamstwem i daje, mimo braku naszej zgody, sygnały rozmówcy, że w rzeczywistości niektóre rzeczy odbiegają od informacji zawartych w naszych wypowiedziach. Jak je wykryć?

Gestykulacja

Reklama

Jeśli podczas rozmowy nasz rozmówca nagminnie bawi się elementem swojej odzieży czy innym przedmiotem, może to świadczyć o próbie rozładowania i ukrycia zdenerwowania. Podobną funkcję może pełnić nadmierna gestykulacja, której celem jest rozproszenie uwagi rozmówcy, a tym samym zmniejszenie prawdopodobieństwa wykrycia kłamstwa.

Wzrok

Powiedzenie o oczach stanowiących odzwierciedlenie duszy, ma w tym miejscu bardzo trafną uzasadnienie. Dziecięce zabawy w niemożliwość roześmiania się albo odwrócenia wzroku obrazują jak wielką wagę posiada kontakt wzrokowy w komunikacji niewerbalnej. Zauważenie, że nasz rozmówca nie jest w stanie skupić na nas wzroku, ciągle czegoś poszukując, udając zainteresowanie, może wzbudzać nasze podejrzenia.

Usta

Z nieznanych badaczom przyczyn kiedy kłamiemy, nasze dłonie mimowolnie wędrują do ust próbując je zakryć, niejako nie dopuszczając do wydostania się nieprawdziwej treści na światło dzienne. Kłamca, który uświadomił sobie swoją reakcję może próbować ratować sytuację poprzez rzekome ziewanie, kaszel czy przygryzanie warg.

Mruganie

Na uwagę zasługuje tu zarówno zbyt rzadkie, jak i za częste wykonywanie tej czynności. Kłamcy wydaje się, że przez zastosowanie jednej bądź drugiej strategii będzie w stanie kontrolować reakcję swoich oczu, szczególnie w odniesieniu do źrenic, które w momencie kłamstwa rozszerzają się. A fakt jest taki, że źrenice, podobnie jak mięsień sercowy, funkcjonują niezależnie od nakazów naszego umysłu.

Sylwetka

Pozycja polegająca na obejmowaniu własnego ciała w geście obronnym, może świadczyć o chęci ukrycia czegoś. Stanowi to pewnego rodzaju psychologiczną zaporę i ma na celu utrudnienia innym dostępu do naszej osoby. Taka postawa może być jednym z zabiegów rozmówcy na ukrycie zdenerwowania i napięcia w ciele.

Ton głosu

Więzadła głosowe i krtań napięte na skutek stresu zniekształcają nasz głos. Subtelna różnica, niewynikająca z infekcji górnych dróg oddechowych, może świadczyć o złych intencjach naszego rozmówcy albo chęci wprowadzenia nas w błąd.

Podczas rozmowy warto zwrócić uwagę na gesty czy mimikę naszego rozmówcy, jednak nie możemy popadać w skrajną nieufność i doszukiwać się wymienionych niuansów tam gdzie ich nie ma. Język ciała daje nam możliwość "usłyszenia" więcej niż z wypowiedzianych słów. Bądźmy jednak czujni notoryczni kłamcy - psychopaci to mistrzowie kamuflażu, nie poznasz, że kłamią a przyłapani na kłamstwie wyrzekną się go w żywe oczy - dlatego oceniajmy ludzi raczej po czynach, a nie po tym co mówią.

Emilia Pogoda

Artykuł pochodzi z kategorii: Partnerstwo

Więcej na temat:kłamstwa | kłamstwo | kobieta | mężczyzna

Zobacz również

  • "Ślązak" już na ostatniej prostej?

    Na „Ślązaku” znajdzie się wyposażenie, którego wcześniej w marynarce nie było. Wystarczy wspomnieć armaty czy pewne rozwiązania w okrętowej siłowni. System dowodzenia jest nowocześniejszy. Odbyło... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Jak wykryć kłamstwo?

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (15)

Dodaj komentarz
Amoral

~Amoral -

Jak wykryć? Najlepiej programem szpiegowskim! Ja mam NINJALOGGER i mąż by się nie wywinął!

Bea

~Bea -

A ja nie cierpię kłamstwa...sama żyję tak by nie kłamać, za to wiem kiedy kłamie mój mąż. Jak się z kimś żyje na co dzień i chce się o tej osobie wiedzieć wszytko to także poznaje się kiedy jest się przez tą osobę okłamywanym.

kobieta.

~kobieta. -

Kłamstwo jest gorsze od zdrady. Zdradę można w pewnych okolicznościach wybaczyć, kłamstwa-nigdy.

pszczolkagucia

~pszczolkagucia -

Powiem krotko Kobieta autentycznie zakochana w facecie, to z predkoscia swiatla wyczuwa każde nawet najmniejsze klamstewko swojego ukochanego. I jesli mimo to udaje, ze mu wierzy, to znaczy, ze juz ma innego faceta na mysli, albo zyje z nim jedynie dla jego kasy:) Mowa ciala naprawde wszystko mowi. Wystarczy tylko dobrze obserwowac i sluchac bardzo nienaturalnie podniesionego tonu glosu. A moj gucio niestety bardzo klamie i bardzo rzadko mowi to co naprawde mysli. Ale mnie nie oszuka nigdy:)Ja w lot wyczuwam, ze nie mowi mi prawdy. Tylko klamie mnie w zywe oczy! A z reszta nie tylko mnie! Mnostwo osob juz oklamal i nadal oklamuje!

Czorna

~Czorna -

Oczywiście kobiety kłamią, a faceci to świętoszki i zawsze powiedzą prawdę, zwłaszcza jak zdradzają!!! Albo jak KRĘCĄ Z 2 LUB WIĘCEJ KOBIETAMI NA RAZ!!!!!!!! Was Panowie to dopiero się zna, jak kombinować potraficie zapominając,że, niestety, KŁAMSTWO MA BARDZO KRÓTKIE NOGI!!!!!!!!!!!!!!

chlop

~chlop -

To ze Kobiety klamia we wszystkich dziedzinach zycia to fakt znany od wiekow.

Reggie

~Reggie -

Żeby wykryć kłamstwo, trzeba ustalić tzw. linię bazową, np. niektórzy bawią się ubraniami na co dzień i u nich nie jest to oznaka kłamstwa. Nie istnieje uniwersalna oznaka kłamstwa, trzeba obserwować. Co do unikania wzroku, to trochę mit, badania pokazują, że kłamcy wręcz częściej patrzą w oczy rozmówcy, ponieważ sprawdzają, czy kłamstwo chwyciło. Czytałem kiedyś, że również dlatego, że we wszystkich poradnikach nt. kłamstwa piszą, że kłamca nie patrzy w oczy. Badanie zmienia obiekt badany, jak to mawiają.

rob

~rob -

Kobiety to kłamczuchy. Jak bym was nie znał...!!!

pola

~pola -

Nie zgodzę się, ja z natury bardzo gestykuluję, jak o czymś opowiadam. Jednym słowem macham łapkami jak głupia. Mam to w genach. moja mama też tak gestykuluje. I nie wynika to z kłamstwa, tylko z tego, że tak mam. Jeśli chodzi o mruganie to mam problemy z oczami i też nie zawsze mogę zapanować nad mruganiem. Gromadzi mi się okropna wydzielina i czuję szczypanie więc mrugam więcej niż przeciętny człowiek. Nie sprawdza się to w każdym przypadku.

Magda

~Magda -

Piszą, że jak się czymś bawi, zajmuje ręce to chcemy coś ukryć i rozładować napięcie? Ja zawsze się czymś "bawię" gdy z kimś rozmawiam i to niezależnie od tego czy się stresuję, czy nie.

Reklama