Reklama

Kryzys męskości? Czego brakuje współczesnym mężczyznom?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Honor, lojalność, odwaga, czyli postawa iście rycerska - tego kobiety szukają w mężczyznach, ale czy znajdują? Aż 40 proc. pań uważa, że we współczesnym świecie męskość przeżywa poważny kryzys.

Zdjęcie

Męskość to nie tylko mięśnie /©123RF/PICSEL
Męskość to nie tylko mięśnie
/©123RF/PICSEL

W zawiłym labiryncie kobiecych oczekiwań mężczyznom coraz trudniej znaleźć wyjście z napisem "jestem prawdziwym mężczyzną". Okazuje się, że w mniemaniu kobiet nie wygląd i siła czynią z mężczyzny mężczyznę, a pewne cechy, których brak doprowadził w dzisiejszych czasach do kryzysu męskości.

"Około 40 proc. kobiet i mężczyzn w Polsce jest zdania, że nastąpił kryzys męskości. Mężczyźni utożsamiają go ze zbyt dużą dbałością o sferę fizyczną, za niemęskie uważają również brak rywalizacji i osiągnięć. Kobiety natomiast widzą problemem w zbyt dużym egoizmie i zrzucaniu na nie przez mężczyzn odpowiedzialności" - przyznaje socjolog Krzysztof Martyniak.

Reklama

Czym panowie podpadli paniom? Za najbardziej niemęskie zachowanie 36 proc. kobiet uważa obarczanie ich obowiązkami, które dotychczas przypisane były mężczyznom.

Nieco mniejszy odsetek pań, bo 34 proc. z nich, oskarża płeć przeciwną o niezdrowy egoizm i koncentrowanie się głównie na sobie, podczas gdy 30 proc. obwinia partnerów o przesadne dbanie o wygląd.

"Z badań, w których zapytano, co jest męskie, a co nie, wynika, że utożsamiane są z tym przede wszystkim cechy osobowości. Chodzi głównie o pewnego rodzaju rycerskość mężczyzn, odpowiedzialność, hart ducha i umiejętność adoracji kobiet" - podkreśla Martyniak.

Choć kobiety porzuciły już role księżniczek uwięzionych w wieży, założyły spodnie i zdobyły nowe przestrzenie życia społecznego, to nadal wypatrują swoich rycerzy.

Dla 90 proc. z nich lojalność, honor i odwaga, to jedne z najważniejszych cech, jakich szukają u mężczyzn. Najbezpieczniej czują się w towarzystwie panów, którzy są odpowiedzialni, stanowczy i potrafią zadbać o rodzinę. Jednak tak naprawdę ile kobiet i ilu mężczyzn, tyle definicji męskości.

"Jest wiele cech męskości, tylko każdy z nas szuka czego innego. Inaczej postrzegają ją 20-latkowie, a jeszcze inaczej ludzie dojrzalsi. Dla mnie męskość to przede wszystkim pasja" - mówi dziennikarz radiowy, Rafał Bryndal.

Podobnego zdania jest dziennikarka Marzena Rogalska, którą mężczyzna jest w stanie uwieść właśnie swoją pasją, ale nie tylko. "Nieważne, czy jest wysoki czy niski, przede wszystkim musi być odpowiedzialny. Niesamowitym afrodyzjakiem jest dla mnie również poczucie humoru i inteligencja" - dodaje.

Okazuje się jednak, że fizyczność nie do końca jest bez znaczenia. Dla 43 proc. kobiet mężczyzna musi nie tylko być szarmancki i odważny, ale i sprawny oraz silny - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie firmy Maximus Wódka.

"To, co kobiety lubią u facetów, to również odpowiednie owłosienie. Pożądany jest m.in. zarost na twarzy, który świadczy o wysokim poziomie testosteronu. Natomiast przesadne depilowanie się i zbyt duża dbałość o paznokcie - to kobiety odstrasza" - zaznacza socjolog, Agata Grabowska.

Socjologowie zauważają ponadto, że kryzys męskości nie wynika jedynie ze zmian postaw mężczyzn, ale również ze zmian modelu relacji partnerskich.

Kobiety, które wywalczyły równouprawnienie i poszerzyły pole swoich zadań, mają jednocześnie coraz większe oczekiwania w stosunku do panów. Kobiety-matki powinny zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz - na to jak wychowują synów i czy aby na pewno nie one wypuszczają spod swych skrzydeł coraz mniej męskich maminsynków?

Emilia Klepacka

Artykuł pochodzi z kategorii: Seks i związki

PAP life
Więcej na temat:męskość | seks | związek

Zobacz również

  • Bycie na diecie to też męska rzecz

    Jeszcze do niedawna najnowsze nowinki dietetyczne testowały na sobie przede wszystkim kobiety. Jednak w ostatnim czasie tym tematem interesują się również panowie, obalając tym samym powszechne... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Kryzys męskości? Czego brakuje współczesnym mężczyznom?

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (150)

Dodaj komentarz
20 latek

~20 latek -

a ja uważam, że wszystkim brakuje obowiązkowego Wojska(mnie także to dotyczy)

Młody

~Młody -

Męskość to nie pompowanie kontur mięśni na siłowni co z tego że on na siłowni bierze tyle na klate i tak wygląda, jak przychodzi co do czego by fizycznie pracować np. na działce własnym podwórku czy nawet przy budowie domu to on po 15-20 minutach puchnie. Koledzy wojska wam brakuje. tam nie było litość mróz, deszcz czy upał nikt czułka nie ocierał z potu mamusia zupko nie karmiła. Takie odcięcie pępowiny, każdemu sie przyda bez różnicy rok dwa surowych warunków jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Poza tym koniec fb i tym podobne. Kobiety niech zaczną się szanować wiek 16-19 lat to nie czas na jak najszybsze tracenie dziewictwa i dawanie gdzie i komu się da potem brzuch rosnie i testy DNA BO BÓG sam nawet nie wie kto ojcem jest w końcu w wieku 17 lat było ich tylu że jedna z drugą nie pamieta. kobieta nie dostępna to o takie to każdy by się starał i dbał w końcu to ch... wie jak panowie leg.... cośtam noszą koniec koncem pełno kór...ew i peda ...łów prawdziwych facetó już prawie nie ma kobiet też Bóg z Wami

iks

~iks -

nawet nie wiecie ile demonów jest w naszych rodzinach. przejrzyjcie sobie własne drzewa genealogiczne i zobaczcie co dziedziczycie

teżchłop

~teżchłop -

W spodniach chodzą jak chłop,palą papierosy jak chłop,piją alkohol jak chłop, przeklinają jak chłop a chcą być adorowane jak księżniczki,czy to aby nie za wiele?

Władek

~Władek -

facet bedzie taki jaki wzorzec ma od ojca, jakie wartości mu stary przekaże taki chłopak się staje, pewnie matka nadopiekuńcza lub lękliwa też może coś popsuć, ogólnie to jest wszystko kwestia domu rodzinnego, potem taki mężczyzna jest nieszczęśliwy bo nie daje rady sprostać wymaganiom kobiety i nie jest wcale temu winny, nikt go nie nauczył jak być mężczyzną

Mondreusz

~Mondreusz -

Nie wiem kto wymyślił rajstopy dla mężczyzn ,ale z przyjemnością bym rozstrzelał tego człowieka, Kobiety mają żal ,że są obarczone niektórymi męskim sprawami , rzeczami , którymi dotychczas zajmowali się Mężczyźni --- podziękujcie za to Feministkom. Co do Matek to rzeczywiście racja - przestańcie wychowywać maminsynków. Przestańcie robić z Facetów c.i.o.t.y. bo na siłę współczesna kultura stara się zrobić z Facetów metroseksualne c.i.o.t.y. Jak współczesna kultura zacznie w końcu doceniać i promować, takie cechy jak odwaga, honor, waleczność, zaradność ( co łączy się również z dbaniem o zdrowie) to może to choć trochę zmieni sytuacje , chociaż Feministki będą krzyczeć o seksizmie, im zależy także na tym aby nie było podziału na cechy męskie i żeńskie.

inter

Dobry inter -

Tak tak coraz więcej facetów dba o siebie widać to na silowni

OOKO

~OOKO -

MYSLE ZE 2 ZDANIA WIERSZYKA TO WYJASNIA !!! dawniej ! mlodzian w skore odzian [? ] mial jak wierza , i z tym [? ] jak z maczuga polowal na zwierza !!! DZISIEJSZY STUDENCIK [ ? ] MA JAK PRECIK ?............

Adam

~Adam -

Problem w tyn, ze juz prawie nie ma PRAWDZIWYCH kobiet !!! Więc dla kogo ma się byc mezczyzną? Promowane sa jakies bezmozgowce lub lochy typu grycanki itp. karykatury. Pytam sie: dla kogo facet ma byc mezczyzna?

mmm

~mmm -

"A ja twierdzę że co najmniej 50% polskich kobiet tak naprawdę to nie chce być szczęśliwa. Standardowo wygląda to tak: Młoda naiwna dziewczynka zakochuje się w jakimś przystojnym `łośku' który poza dyskotekami i flaszką wódki świata nie widzi. Ten oczywiście ją zalicza i zostawia. A ona beczy jaki to on zły i niedobry. Tak. Ale widziały gały co brały. A raczej nie widziały. Tutaj jest paradoks. Młode dziewczęta (a także dorosłe kobiety o zgrozo!) widząc przystojnego mężczyznę (czyli takiego który zwraca uwagę zdecydowanej większości kobiet) myśli sobie że skoro taki przystojny to i pewnie mądry, wykształcony, szlachetny itd. To się nazywa `efekt halo'. Widzimy w jednej osobie coś co nam się podoba i podświadomie dopisujemy mu inne cechy pozytywne (efekt Galatei) albo też widzimy jedną negatywną i dopisujemy inne negatywne (efekt Golema). Problem polega na tym że wiele pań żyje swoim `wyobrażeniem o partnerze' a nie tym jaki on jest naprawdę. Potem najczęściej w jakimś traumatycznym momencie różowe okulary spadają a kobieta ma pretensje, że mężczyzna nie jest taki jak ona myślała że jest. Trudno. Nic na to nie poradzimy. Panie uwielbiają żyć swoimi wyobrażeniami. Problemem jest efekt jaki te traumatyczne przeżycia niosą. Ano najczęściej jest to `facet to świnia!' `wszyscy faceci są tacy sami!' itd. Itp. I czy chcesz, czy nie chcesz zostajesz zwyzywany od trzody chlewnej. Nie ma znaczenia że nie znasz tej kobietki. Ją skrzywdził ktoś, więc ona skrzywdzi Ciebie. O taak, kobiety są pod tym względem bardzo słabe. Brakuje jeszcze tego aby przeniosła tą `mądrość życiową' na inne aspekty życia. Np. Ktoś ją okradnie, to ona okradnie kogoś itd. Widzicie jakie to zachowanie jest głupie? Moim zdaniem jest. Ale skrzywdzona kobieta uważa, iż ma prawo ukarać mnie za grzechy wspomnianego wyżej `łośka'. Stwarza sobie obraz świata, w którym za całe zło odpowiedzialni są `samce'. Podobnie ma ojciec rydzyk `masoni', narodowcy `murzyni', młodzież wszechpolska `geje', naziści `żydzi' itd. Jest to nie tyle krzywdzące co głupie. Ale trudno. Zranionej kobiety nikt nie przekona że jest inaczej. Ja też kiedyś zostałem skrzywdzony ale na bank nie będę się mścił na innych kobietach tylko dlatego że ta jedna była zła. To kwestia wewnętrznej siły i zasad. Nic więcej. Dlaczego napisałem że 50% kobiet nie chce być szczęśliwe? Ano dlatego iż kobieta to stworzenie raczej emocjonalne. Mężczyzna jest stworzeniem emocjonalno-refleksyjnym. Jak przypali sobie łapska żelazkiem, to drugi raz tego nie zrobi. Ale kobieta myśli że może jednak się uda dotknąć i nie sparzyć. Nadzieja matką głupich Dlatego po raz wtóry wchodzi w związek z kolejnym łośkiem, ażeby mieć dobitniejszy dowód na to, że facet to świnia. Paranoja. No ale czasami zdarza się tak że kobieta trafi na dobrego, uczciwego, kochającego mężczyznę, który zapewni jej uczucie. I co się wtedy dzieje? Ano najczęściej kobieta odchodzi mówiąc `jesteś dla mnie za dobry'. Zawsze mnie zastanawiało jak tłumaczą się kobiety. Że `nie ma już tego ognia' itd. No jasna giwera, wychodzi na to że każdy kochający facet staje się łóżkowym nudziarzem tylko, jakoś mi się w to wierzyć nie chce. Wychodzi na to że uczciwy = nudny. Jak rozumiem lepiej być z facetem nieprzewidywalnym. Nigdy nie wiadomo czy po powrocie do domu strzeli w morde czy przytuli. Taaak. To jest ciekawe, zaiste. Kobieta niby szuka oparcia, przyjaźni, czułości. A kiedy to wszystko już ma stwierdza nagle, iż `dusi się w związku' i szybko konsumuje związek z kolejnym `łośkiem'. Efekt jaki jest, każdy widzi. Nie mam pojęcia z czego to wynika ale jest to diabelnie zastanawiające! Z mojej autopsji wynika, że istnieją kobiety, które MUSZĄ mieć w życiu pod górkę bo inaczej się zanudzą. Przykład mojej ex. `O Jezu! Ile ja mam pracy! Ja nie mam kiedy odpocząć! O Jezu!' a zaraz potem `Mam cały tydzień wolnego. Co ja będę robić? O Jezu. Jak nudno. Przecież ja się zanudzę. Nawet nie mam z kim wyjść'. Najczęściej są to niewiasty z kompleksami, nie umiejące się niczym za

Reklama