Reklama

Dlaczego facet nie ma ochoty na seks?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Uważa się, że mężczyźni cały czas myślą o seksie i w każdej chwili mają ochotę na seks. Prawda jest taka, że nie zawsze facet ma ochotę na figle. Psycholodzy i seksuolodzy podają coraz więcej powodów, dla których mężczyźni rezygnują z tej przyjemności.

Zdjęcie

Są takie dni, że facet nie ma ochoty na seks /©123RF/PICSEL
Są takie dni, że facet nie ma ochoty na seks
/©123RF/PICSEL

W świecie krąży dowcip o tym, czego mężczyźni potrzebują do seksu. Według niego, jedynie... miejsca. Prawda, według specjalistów z dziedziny seksuologii i psychologii, jest nieco inna. Coraz częściej mówi się o trendzie, który obecnie zaczyna panować, a który przejawia się oziębłością seksualną mężczyzn. Jej powody są różne - od środowiska, w jakim obraca się jednostka, aż do niuansów psychologicznych.

Obie płcie różnie patrzą na sprawę seksu, to jest jasne. Kobiety mogą spokojnie i bezpiecznie wytrzymać w długotrwałej abstynencji, ale kiedy się zakochają, to energia seksualna wręcz w nich buzuje, a ich libido gwałtownie rośnie.

Reklama

Seks, nie miłość

U mężczyzn jest wręcz przeciwnie. Pragnienie seksualne nie ma nic wspólnego z miłością. Seks dla nas ma przede wszystkim pierwotne podłoże prokreacyjne. Dopiero później myślimy o przyjemności. Dla mężczyzn przedłużenie własnego rodu jest najsilniejszym instynktem.

Męskie libido rośnie zawsze w sytuacji, gdy jest szansa na wyścig z naturą o poczęcie potomka. Na przykład wtedy, gdy rozmawia z nowo poznaną piękną kobietą. Bardzo często hormony buzują, ponaglając do działania.

Zdjęcie

Zestresowany mężczyzna nigdy nie będzie miał ochoty na seks /©123RF/PICSEL
Zestresowany mężczyzna nigdy nie będzie miał ochoty na seks
/©123RF/PICSEL

Oczywiście, nie każdy człowiek szuka nowych znajomych słuchając jedynie instynktu. Ograniczają go przede wszystkim normy społeczne i moralne. Okazuje się, że mężczyzna w stały usankcjonowanym prawnie związku ma mniejszą ochotę na seks niż singiel czy osoba żyjąca jedynie w związku partnerskim, zwanym w Polsce konkubinatem.

Kobietom taka sytuacja nie robi różnicy pod warunkiem, że partnerów łączy uczucie. Mężczyźni potrzebują nieco więcej wolności. Co też nie oznacza, że będą od razu zdradzać na prawo i lewo. Zwyczajnie, nie lubią być uwiązani.

"Kobieciejemy"?

W czasach naszych przodków ceniono i kultywowano silne cechy. Nie tylko fizyczne, ale też i charakteru. Współcześni ludzie żyją w warunkach, które nie wymagają od nich jakiś niesamowitych zdolności. Mężczyzna nie musi być potężny by przetrwać i kontynuować wyścig z naturą. Wystarczy, że będzie umiał zrobić zakupy.

Według ekspertów, w ostatnich pokoleniach daje się zauważyć zanik cech, które wcześniej dominowały u męskiej populacji, a postawienie na pierwszym planie tych, które są często właściwe kobietom. Jednak nadal okazywanie swych słabości jest tabu, więc mężczyźni ukrywają się w swych uczuciach i obawach. To tłumienie uczuć również powoduje wyciszanie potencji.

Stres

Kolejną zmianą w warunkach życia współczesnego mężczyzny jest tryb jego pracy. Szalony wyścig szczurów, duch rywalizacji napędza mężczyzn do walki o jak najlepszą posadę, o kolejną podwyżkę, o następną nagrodę. Tryb życia narzuca pory posiłków i ich jakość, a do tego powoduje duże napięcie nerwowe. Wśród młodych ludzi, w wieku około 30 lat atak, serca nie jest już niczym wyjątkowym.

Zdjęcie

Zapracowany mężczyzna nie ma czasu na figle /©123RF/PICSEL
Zapracowany mężczyzna nie ma czasu na figle
/©123RF/PICSEL

Badania udowadniają, że jeśli w otoczeniu mężczyzny nawarstwiają się problemy, a poziom nerwów osiąga szczyt, to podświadomie unika on seksu. Chce tym sposobem zaoszczędzić energię potrzebną do przywrócenia zdrowia.

Przyczyną obniżonego libido mogą być też leki i dopalacze, jakie przyjmuje współczesny mężczyzna, żeby normalnie funkcjonować.

Skłonność do seksu mężczyzn (kobiet też) podlega również biorytmowi. Przypływ pożądania jest największy u większości mężczyzn wczesnym rankiem, około godziny 6, następnie do 13 jest wysoki. W godzinach, w których zwykle spożywa się południowy posiłek, libido spada, by później od godziny 18 znów być na wysokim poziomie. Dodatkowo męskie hormony szaleją późnym latem i pod koniec zimy - w sierpniu i lutym mają największą ochotę na figle.

Dlaczego mężczyźni nie mają ochoty na seks?

- 16,28 procent mężczyzn odmawia seksu, bo wolą swoje hobby,

- 32,56 procent unika intymności z powodu problemów w pracy,

- 44,19 procent  woli filmy porno, ponieważ traci zainteresowanie partnerką,

- 27,91 procent nie ma ochoty na seks z powodu niskiego libido.

Można było wybrać dwie odpowiedzi.

Badanie zostało przeprowadzone wśród mężczyzn w kilku europejskich miastach. Wśród najważniejszych przyczyn wymieniali jeszcze gniew na partnera, traumatyczne przygody seksualne i... przybranie przez partnerkę na wadze.

Artykuł pochodzi z kategorii: Seks i związki

POLECANE zwiń

Reklama

Skomentuj artykuł: Dlaczego facet nie ma ochoty na seks?

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze: 522,

przeczytane przez: 2638 osób Dodaj komentarz

Reklama