Reklama

Seks małżeński cieszy w każdym wieku

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Seks jest istotny również dla seniorów. Starsze osoby, które częściej go uprawiają ze współmałżonkiem są szczęśliwsze i bardziej zadowolone z życia oraz związku, niż seniorzy nieaktywni seksualnie.

Zdjęcie

Seks małżeński uszczęśliwia także seniorów /PantherMedia
Seks małżeński uszczęśliwia także seniorów
/PantherMedia
Naukowcy z Florida Agricultural and Mechanical University w Tallahassee (USA) doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród 238 anglojęzycznych lub hiszpańskojęzycznych osób w wieku 65 lat lub starszych, pozostających w związku małżeńskim. Wszyscy mieszkali w USA.

Ludzie bardzo szczęśliwi

Aby ocenić ich aktywność seksualną, pytano m.in., ile razy uprawiali stosunek seksualny (w tym oralny i analny) w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W analizie uwzględniono inne czynniki, które mogą wpływać na poczucie szczęścia, jak wiek, płeć, stan zdrowia oraz zadowolenie ze swojej sytuacji finansowej.

Reklama

Okazało się, że wśród seniorów, którzy w ostatnim roku uprawiali seks z partnerem częściej niż raz w miesiącu 60 proc. uważało się za bardzo szczęśliwych i zadowolonych z życia, podczas gdy wśród osób, które w tym samym okresie nie miały intymnych kontaktów odsetek ten wyniósł tylko 40 proc. Podobnie blisko 80 proc. seniorów uprawiających częściej seks było bardzo zadowolonych z małżeństwa, a w grupie, która nie miała stosunku płciowego z partnerem w ostatnim roku odsetek ten wyniósł niecałe 60 proc.

Niekonwencjonalne metody

- Zrozumienie związku aktywności seksualnej z poczuciem szczęścia starszych osób pomoże opracować i wdrażać specjalne programy interwencyjne dotyczące zdrowia seksualnego tej coraz liczniejszej populacji - komentuje prowadząca badania dr Adrienne Jackson. Jak wyjaśnia, chodzi o niekonwencjonalne metody, które pozwolą rozwiązywać problemy ograniczające lub blokujące aktywność seksualną seniorów.

PAP - Nauka w Polsce

Artykuł pochodzi z kategorii: Boski w łóżku

Więcej na temat:wiek | seks | badania | starość | przyjemności | Radość

Zobacz również

  • Dlaczego gra wstępna jest tak ważna?

    W wielu poradnikach dotyczących seksu można znaleźć informację, że dobry stosunek jest wynikiem odpowiednio długiej i urozmaicona gra wstępna. Czy pieszczoty i pocałunki to sprawdzony sposób na... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Seks małżeński cieszy w każdym wieku

Przejdź do forum »

Wasze komentarze: 74,

przeczytane przez: 111 osób Dodaj komentarz

Reklama