Pasażer zginął przez turbulencje. Jak do nich dochodzi?

Podczas lotu linii Singapore Airlines na trasie Londyn-Singapur na pokładzie doszło do tragicznych wydarzeń. Samolot wpadł w potężne turbulencje, na skutek których śmierć poniósł jeden z pasażerów.

Tragiczny finał turbulencji

Turbulencje podczas lotów samolotami zdarzają się często i stanowią pewien element podróżowania, do którego wielu z nas zdążyło się przyzwyczaić. Z reguły są mało odczuwalne, choć zdarzają się i bardziej "wyboiste" loty. Nie zmienia to jednak faktu, że zjawisko to bardziej straszy, aniżeli realnie stanowi zagrożenie dla maszyny czy pasażerów znajdujących się w środku. Niestety czasami mogą przytrafić się i takie, które zbierają smutne żniwo. 

Tak stało się podczas lotu z Londynu do Singapuru. Ten był realizowany przez linie lotnicze Singapore Airlines na pokładzie potężnego samolotu Boeing 777-300ER. W ramach lotu SQ 321 na pokładzie znalazło się 211 pasażerów i 18 członków załogi. Samolot podczas pokonywania trasy natrafił na silne turbulencje. Te okazały się być na tyle mocne, że część pasażerów odniosła obrażenia ciała, a jedna z osób poniosła śmierć. Maszyna lądowała awaryjnie w Bangkoku, stolicy Tajlandii. Nie wiadomo jeszcze, co dokładnie wydarzyło się na pokładzie samolotu.

Reklama

Czym są turbulencje?

Turbulencje opisuje się jako rutynowe zjawisko, będące nieregularnymi ruchami powietrza. Samolot lecący z określoną i wysoką prędkością podczas wkraczania w strefę turbulencji może znaleźć się w przestrzeniach z różnymi prędkościami i siłami wiatrów. To z kolei może spowodować nagłe zmiany jego położenia. Wzmożone ruchy mas powietrza wokół samolotu nie są niczym nadzwyczajnym. Choć różnią się intensywnością, to piloci regularnie natrafiają na nie podczas lotów, często informując siebie nawzajem o miejscu występowania.

Jak odczuwa się turbulencje? Najczęściej to po prostu drgania samolotu podczas lotu, co jest spowodowane wspomnianymi ruchami mas powietrza dookoła. 

Czy turbulencje są niebezpieczne?

Wbrew pozorom, turbulencje nie stanowią dużego niebezpieczeństwa dla lotu i pasażerów. Choć wielu z nas obawia się trzęsącej się maszyny podczas podróży, to do tej pory opracowano wiele procedur bezpieczeństwa i kodów postępowania w razie turbulencji. Poza tym również same maszyny dają sobie świetnie radę podczas występujących ruchów powietrza określanych turbulencjami.

Mogą zdarzyć się silniejsze przykłady tego zjawiska, jednak niezależnie od tego zawsze należy stosować się do poleceń załogi. Mowa tu m.in. o pozostaniu na swoich miejscach z zapiętymi pasami.

Przyczyny turbulencji

Jak powstają turbulencje? Wymienia się kilka przyczyn tego zjawiska:

  • Prądy konwekcyjne - masy powietrza ogrzane przez Słońce wznoszą się
  • Ruchy mas powietrza i frontów atmosferycznych
  • Ukształtowanie terenu - wpływa na ruchy powietrza

Coraz większy wpływ na powstawanie turbulencji mają również zmiany klimatyczne. Te owocują coraz bardziej zmiennymi i nieprzewidywalnymi warunkami atmosferycznymi, a zatem mają również bezpośredni wpływ na ruchy mas powietrza i loty samolotami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: połączenia lotnicze | samolot | turbulencje | Boeing
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy