Jak sprawdzić opóźnienia pociągów PKP? Aplikacje dla pasażerów

Opóźniony pociąg to nie najlepszy sposób na rozpoczęcie urlopu, czy wyjazd do szkoły lub w delegację. Czasami opóźnienia PKP są krótkie, bo kilkuminutowe, innym razem przyjdzie nam czekać na dworcu nawet kilka godzin. Jak sprawdzić opóźnienie naszego pociągu? Jest na to kilka sposobów.

Opóźnienie pociągu - dowiemy się o tym na dworcu

Najbardziej oczywistym sposobem na dowiedzenie się o opóźnieniu pociągu jest stosowny komunikat na dworcu. Wystarczy rzucić okiem na znaną wszystkim niebieską tablicę z bieżącym rozkładem przyjazdów i odjazdów. Nasz pociąg, jeżeli jest opóźniony, zostanie opatrzony stosowną adnotacją. Może to być dodatkowy kwadrans, lub kilkadziesiąt (albo i więcej) minut do oryginalnego czasu przyjazdu.

Może się okazać, że o opóźnieniu dowiemy się też z głośników. Stosowne komunikaty są podawane przez pracowników dworca, choć w przypadku zatłoczonych peronów ciężko może być cokolwiek usłyszeć. Z dworcowymi komunikatami jest jeszcze jeden problem. Otóż o opóźnieniu dowiadujemy się dopiero po przybyciu na dworzec i podczas czekania na pociąg, który nie ma zamiaru dotrzeć na czas. Są lepsze sposoby na sprawdzenie opóźnienia pociągów.

Reklama

Sprawdź opóźnienie pociągu na stronie internetowej

Gdy chcemy sprawdzić informacje na temat rozkładu jazdy czy zakupu biletów często od razu korzystamy z internetu. Nie inaczej powinno być w przypadku sprawdzania opóźnienia pociągu. Te możemy znaleźć na stronie internetowej portalpasazera.pl. To dość kompleksowa usługa, w której znajduje się wiele przydatnych informacji.

Tam można sprawdzić opóźnienia pociągów, rozkład jazdy, aktualne informacje na temat np. trwających remontów, objazdów czy zmian we funkcjonowaniu poszczególnych tras. Nie brak też bieżących komunikatów, czy możliwości znalezienia konkretnego pociągu. Zresztą sprawdźmy, jak to działa:

Faktycznie, możemy dowiedzieć się o konkretnym opóźnieniu, jak i przewidywanych czasach przyjazdów oraz odjazdów pociągów. Jest to kompleksowy zbiór informacji dla podróżujących PKP - warto pamiętać o tym serwisie. Tym bardziej, że w czasie wakacji podróżujemy częściej. Nowe pociągi na lato to czasami (niestety) nowe opóźnienia.

Spóźniony pociąg? Przyda się apka mobilna

Opóźnienie pociągu PKP możemy sprawdzić też przy pomocy aplikacji mobilnej. W tym wypadku nie będziemy mieć do czynienia z wieloma nowościami. Chodzi bowiem o wspomniany wyżej Portal Pasażera, jednak w formie programu do pobrania na nasz telefon. Dobra informacja jest taka, że poza informacjami o opóźnieniach będziemy mieć również dostęp do szeregu innych informacji na temat podróżowania koleją.

Aplikacja jest prosta w obsłudze, darmowa i do działania nie wymaga mocnego smartfona. Poza tym jest dostępna w trzech największych sklepach z aplikacjami - Google Play, App Store i App Gallery. W związku z tym aplikacja PKP jest do pobrania na praktycznie każde smartfonowe urządzenie, jakie możemy mieć przy sobie.

Czy za opóźnienie pociągu należy się odszkodowanie?

Odszkodowanie za opóźniony pociąg należy się i wynika z przepisów przyjętych przez Parlament Europejski 23 października 2007 roku. Ile wynosi takie odszkodowanie? To zależy od długości opóźnienia. Przyjęto, że istnieją dwie stawki odszkodowania za opóźniony pociąg:

  • 25% ceny biletu - opóźnienie od 60 do 119 minut
  • 50% ceny biletu - opóźnienie od 120 w górę

Warto zaznaczyć, że odszkodowanie za spóźniony pociąg należy się wyłącznie wtedy, gdy opóźnienie wyniknęło z winy przewoźnika, np. na skutek braku staranności w przygotowaniu środka transportu i nie tylko. Odszkodowanie nie należy nam się, jeżeli wynika z działalności czynników zewnętrznych, wobec których przewoźnik nie mógł się przygotować. Mowa tu np. o warunkach pogodowych czy działalności osób trzecich i wypadkach, jak i kradzieżach utrudniających przejazd pociągu.

Polecamy na Antyweb | Miał być czysty zysk, stracił ponad 300 tys. zł. Uwaga na kryptowaluty

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKP | pociągi | podróżowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama