Historia Bractwa Bang Bang

"Bractwo Bang Bang" to wciągająca opowieść o przyjaźni, współzawodnictwie, męskości i przygodach czterech młodych reporterów zdających relacje z demokratyzowania się RPA.

Książkę autorstwa Grega Marinovicha i João Silvy na język polski przełożył jeden z najlepszych polskich korespondentów wojennych, Wojciech Jagielski.

W opanowanej przez chaos Afryce nigdzie nie jest bezpiecznie. Mimo to europejscy i amerykańscy fotografowie śmiało wkraczają na teren regularnych bitew, pokazując światu, że na Czarnym Kontynencie nie ma litości.

Ken, Gregory, Kevin i João pracują dla Wydawnictwa Star, a ich zdjęcia zdobią okładki każdej renomowanej gazety na świecie. Są na miejscu zawsze, gdy dzieje się coś ważnego.

Chwała, popularność, nagrody i uznanie nie przekładają się jednak na szczęście osobiste. Widząc tyle rozlewu krwi, nie można tak po prostu przejść do normalności.

Reklama

Żądza najlepszych ujęć i pozorne lekceważenie ryzyka przysporzyła sławy grupie reporterów: Gregowi Marinovichowi, João Silvie, Kenowi Oosterbroekowi oraz Kevinowi Carterowi, znanej jako Bractwo Bang Bang.

Oosterbroek już nie żyje. Został zabity na kilka dni przed pierwszymi powszechnymi wyborami w historii RPA. Carter, który zdobył Pulitzera za kultowe zdjęcie z Sudanu (z małą afrykańską dziewczynką i sępem w tle), popełnił samobójstwo wkrótce po wspomnianych wyborach. Dwaj pozostali, Greg Marinovich oraz João Silva napisali tę książkę, która stała się inspiracją do nakręcenia filmu o takim samym tytule.

"Bractwo Bang Bang" to historia o ich odwadze i hołd złożony tym, którzy odeszli.

Autorzy:

Greg Marinovich - uhonorowany nagrodą Pulitzera fotograf i dokumentalista, który 18 lat poświęcił relacjonowaniu konfliktów, tworzeniu filmów dokumentalnych i fotografii prasowej w różnych zakątkach świata.

Jego zdjęcia pojawiały się na okładkach najważniejszych gazet na całym świecie, takich jak "Time", "Newsweek" czy "Paris Match". W 2009 roku odebrał nagrodę imienia Nata Nakasy za odważne dziennikarstwo. Pochodzi z Republiki Południowej Afryki, obecnie mieszka w Johannesburgu wraz z rodziną.

João Silva

- fotograf "New York Timesa" uhonorowany między innymi dwiema nagrodami World Press Photo, nagrodą Overseas Press Club oraz nagrodą Frontline Club za całokształt pracy. Ostatnie dwadzieścia lat poświęcił relacjonowaniu konfliktów na całym świecie.

Urodził się w Lizbonie, a obecnie mieszka z żoną i dziećmi w Johannesburgu.

Bractwo Bang Bang. Autorzy:  Greg Marinovich, João Silva. Tłumaczenie:  Wojciech Jagielski. Wydawnictwo: SQN. Premiera: 19 września 2012

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: książka | reporter | RPA | fotografia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy