Reklama

Cervesario, czyli piwny ekspert - najbardziej elitarny zawód w Polsce

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Wie wszystko o świecie piwa, potrafi godzinami interesująco o nim opowiadać - taki właśnie jest cervesario - piwny ekspert i degustator. To nowy, unikatowy zawód, który w Polsce uprawia... 10 osób.


Zdjęcie

Bycie cervesario wbrew pozorom nie należy do najłatwieszych /©123RF/PICSEL
Bycie cervesario wbrew pozorom nie należy do najłatwieszych
/©123RF/PICSEL

Reklama

Niewykluczone, że wkrótce spotkania z piwnymi ekspertami staną się atrakcją firmowych imprez i spotkań towarzyskich.

Nazwa nowego zawodu to słowo wywodzące się z łaciny.

- Pochodzi od łacińskiego cervesarius, czyli piwowar. Nazwa nowego fachu łączy w sobie piwowara i impresaria, bo cervesario to ktoś, kto nie tylko zna się na piwie, ale potrafi o nim ciekawie opowiadać - powiedział Paweł Kwiatkowski z Kompanii Piwowarskiej,

Mało osób ma świadomość, że świat piwa kryje w sobie różnorodność smaków, barw i aromatów, a także bogatą kulturę serwowania i degustacji.

Rozległość tematyki związanej z piwami można śmiało porównać z bogactwem związanym ze światem win, kawy czy serów.

Według ekspertów, z gatunków i piwnych stylów wywodzi się kilkadziesiąt tysięcy marek różniących się kolorem, pianą, zapachem, sposobem podania oraz oczywiście smakiem.

Paweł Kwiatkowski podkreśla, że walory poszczególnych piw i różnice między produktami może dostrzec jedynie osoba o olbrzymiej wiedzy i wyostrzonych zmysłach. Właśnie tacy ludzie, poddani intensywnemu szkoleniu i treningowi, nazywani są cervesario.

Zdjęcie

Cervesario musi wykazać się nie tylko czułym zmysłem smaku, ale i ogromną wiedzą na temat piwa /©123RF/PICSEL
Cervesario musi wykazać się nie tylko czułym zmysłem smaku, ale i ogromną wiedzą na temat piwa
/©123RF/PICSEL

Już teraz, w Centrum Wycieczkowym Lech, zlokalizowanym przy poznańskim browarze, piwni znawcy prowadzą szkolenia dla wszystkich zainteresowanych tematem chmielowego trunku.

Podczas takiego spotkania odbywa się m.in. nauka nalewania piwa i doboru szkła, a także warsztaty degustacyjne, połączone z treningiem zmysłów.

- Będziemy chcieli, by ludzie mogli zaprosić cervesaria na imprezę integracyjną czy na spotkanie z grupą przyjaciół. Nasz ekspert przyjedzie z różnymi rodzajami piwa, szklanek, próbkami surowców, zapachów i zrobi piwne show - powiedział Kwiatkowski.

Pierwszych dziesięciu cervesariów to dotychczasowi piloci wycieczek po poznańskim browarze.

Przez wiele lat mieli oni szansę poznawać wszelkie zagadnienia związane z browarnictwem i z piwem. Póki co nie przewidujemy szkolenia osób z zewnątrz - przygotowanie pierwszej grupy ekspertów traktujemy pilotażowo - dodał Kwiatkowski.

Zdjęcie

Picie piwa może być zawodem, ale trzeba to robić głową /©123RF/PICSEL
Picie piwa może być zawodem, ale trzeba to robić głową
/©123RF/PICSEL


Artykuł pochodzi z kategorii: Styl życia

PAP life
Więcej na temat:cervesario | piwny ekspert | piwo

Zobacz również

  • Joseph Fouché - człowiek, którego bał się nawet Bonaparte

    W okresie napoleońskim najsłynniejszym specjalistą od roboty szpiegowskiej był Joseph Fouché (1759-1820), wszechwładny szef francuskiej policji. Bała się go cała Francja, nie wyłączając samego... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Cervesario, czyli piwny ekspert - najbardziej elitarny zawód w Polsce

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (23)

Dodaj komentarz
pik

~pik -

Gdybym miał zachwalać "walory smakowe" piw z KPiwowarskiej to chyba spaliłbym się ze wstydu. Jeszcze z 10 lat temu to tak, dopóki zaślepieni chciwością nie zaczęli wprowadzać "udoskonaleń" w recepturach.

kloss

~kloss -

I nawet taki mi nie odpowie dlaczego "żywiec" a i inne marki kupowany w marketach raz jest dobry a w większości nie do picia !!!!!

Santos

~Santos -

Zapewne te 10 osob to pejsy albo ubecko ukladowi by nic nie robic a zarabiac napewno z tych 10 nie jest to żaden Polak z korzeniami tylko majacy paszport pseudo Polak

Anty Alkohol

~Anty Alkohol -

cześć przepity narodzie!Polacy,to w 90% degeneraci i alkoholicy,którzy nie wyobrażają sobie dnia bez piFka czy wódeczki.Przepite państewko,którego obywatele chwalą się ile to nie potrafią wypić.....Kraj,w którym większość ludzi na ulicy bełkocze i śmierdzi piwem .Gdyby nie ten alkohol,to większość z was nawet by ze sobą nie rozmawiała...

zorro1111111

Obojętny zorro1111111 -

yea browarek the best, wóda do zlewu

artur

~artur -

pokażcie mi polskie dobre piwo (nie regionalne) które jest naprawdę piwem i ze smakiem można się delektować. no proszę...

emigrant

~emigrant -

Za granicą degustujemy codziennie a w Polsce ostatnio to nie wypiłem dobrego piwa.Chyba firmy zagraniczne chcą zniszczyć nasze marki i wstawić swoje.

Tłuszcza

~Tłuszcza -

Zapamiętajcie sobie. ELITA to ludzie, którym zależy na czymś więcej niż koniec własnego nosa. Reszta to TŁUSZCZA, inaczej PLEBS.

kloss

~kloss -

Przyjedźcie do nas do karczmy to zobaczycie ilu jest takich cervesario - czyli smakoszów potrafiących LATAMI opowiadać o piwie i jego dobrodziejstwach !

okokooo

~okokooo -

Elitą w Polsce są lotniarze jest ich około 60 .Zachęcam do uprawiania tego pięknego sportu. link .Napić się można po locie ;)

Załączniki:

Reklama