Kto pierwszy odkrył Amerykę

Najnowsze badania wskazują, że włoski podróżnik Marco Polo odkrył Amerykę przed Kolumbem.

Za oficjalnego odkrywcę Ameryki powszechnie uważa się Krzysztofa Kolumba, chociaż pewne już jest, że 500 lat przed nim na ten kontynent docierali Wikingowie. Nowe dowody mają wskazywać, że także Marco Polo, już 200 lat przed Kolumbem, był w Ameryce Północnej. Tak w każdym razie twierdzą badacze powołujący się na mapę przechowywaną w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Co wiemy o Marco Polo? Ten na poły legendarny podróżnik i kupiec wenecki urodził się w 1254 r. na Bałkanach, na podległej wówczas Wenecji chorwackiej wyspie Curzola na Morzu Adriatyckim. Do dziś stoi tam udostępniony turystom dom, w którym Marco Polo przyszedł na świat.

Reklama

Wraz z ojcem i stryjem Marco przemierzył

jedwabny szlak

i w 1266 r. dotarł do Chin - ekspedycja ta przemierzała nieznane wówczas rejony świata przez wiele lat. Polo i jego krewni byli jednymi z pierwszych Europejczyków, którzy dotarli do Państwa Środka.

Polo wrócił do Europy z pismem od władcy Chin do papieża, potem znów wyruszył w drogę, już jako papieski emisariusz do cesarza Kraju Środka. W Chinach spędził kilkanaście lat, opisał obyczaje, politykę i geografię tego kraju. Ustalił też przebieg drogi lądowej do Indii oraz przekazał informacje na temat Japonii.

Wypełniwszy papieską misję Polo wrócił do ojczyzny, jednak jako Wenecjanin  trafił do więzienia w wyniku wojny pomiędzy Wenecją, a Genuą. O swoich podróżach opowiedział towarzyszowi z celi, niejakiemu Rusticello z Pizy, który je zawarł w do dziś wydawanej księdze

"Opisanie świata".

O Marco Polo nie zapomniano. Jego imieniem nazwano port lotniczy w Wenecji oraz serię satelitów telekomunikacyjnych.

Opublikowane w sierpniu 2007 r. nowe ustalenia podają, że mapa z Biblioteki Kongresu USA dowodzi, iż Marco Polo z północy Azji trafił na Alaskę. Mapę do Biblioteki przekazał w 1933 r. Marcian Rossi, Amerykanin włoskiego pochodzenia, a na dokumencie tym widoczna jest część Indii, Chin, Japonii oraz... Ameryki Północnej. Co najważniejsze - mapę tę podpisał sam Marco Polo.

Już w 1943 r. mapę za pomocą promieniowania ultrafioletowego przebadało FBI ustalając, że prawdopodobnie jest to oryginalny dokument.

Przeciwnicy tej koncepcji wskazują, że Polo nie wspomina o wyprawie

na Alaskę

w swym "Opisaniu świata". Z drugiej jednak strony pozostaje oświadczenie tego wielkiego podróżnika. Jak podaje anegdota , gdy Marco umierał (8 stycznia 1324 r.), krewni nagabywali go, aby wyznał, że w swej relacji dopuścił się kłamstw. Wtedy Polo miał na łożu śmierci oświadczyć: "Opowiedziałem tylko połowę z tego, co widziałem!".

Argumentem za podróżą Polo do Ameryki są też realia późnego średniowiecza. Nic nie stało na przeszkodzie, aby wielki podróżnik z północno-zachodniego wybrzeża Chin dotarł na Alaskę. W trakcie swych znanych wypraw pokonał większe odległości i w trudniejszych warunkach.

Tadeusz Oszubski

MWMedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy