Reklama

Inteligencję (częściowo) dziedziczymy!

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

O inteligencji człowieka decyduje mielina, czyli istota biała pokrywająca aksony. Co więcej, jej jakość jest w dużej mierze determinowana genetycznie, co oznacza, że inteligencja jest częściowo dziedziczona.

Zdjęcie

Na nic testy na inteligencję - po co mierzyć, skoro wiadomo, że IQ będzie podobne do tatusiowego :) /ThetaXstock
Na nic testy na inteligencję - po co mierzyć, skoro wiadomo, że IQ będzie podobne do tatusiowego :)
/ThetaXstock
Mielina działa jak izolacja w kablu elektrycznym - nie dopuszcza do wycieku sygnałów elektrycznych i przyspiesza ich podróż. Im ma ona lepszą jakość, tym szybciej wędrują sygnały. Badania jakości mieliny można przeprowadzić za pomocą stosunkowo nowej technologii obrazowania tensora dyfuzji (DTI).

Istotna biała materia

ReklamaPaul Thompson i jego zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przeprowadzili skany DTI mózgów 92 par bliźniąt jedno- i dwujajowych. Znaleźli dowody na silną korelację pomiędzy jakością białej materii a wynikami w standardowych testach na inteligencję.

Wyniki zespołu z UCLA chwalą inni eksperci, którzy przyznają, że być może znaleziono odpowiedź na pytanie o to, co ma decydujący wpływ na inteligencję. Specjaliści mówią, że należy uważniej przyjrzeć się białej materii, gdyż dotychczas interesowano się przede wszystkim szarą. Tym bardziej, że wcześniejsze skany DTI wykazały uszkodzenia białej materii u osób z chorobą Alzheimera, chronicznych alkoholików czy tych, które doświadczyły urazów mózgu.

Różny wpływ genów

Badania na bliźniętach wykazały, że jakość białej materii jest w dużej mierze zdeterminowana genetycznie, chociaż stopień wpływu genów jest różny w zależności od obszaru mózgu. Na przykład wydaje się iż genetyka w 85 proc. procentach decyduje o jakości mieliny w płacie ciemieniowym, odpowiedzialnym m.in. za przetwarzanie zadań matematycznych, logicznych i zdolności wzrokowo ruchowe, podczas gdy w przypadku płata skroniowego, odgrywającego główną rolę w uczeniu się i pamięci, wpływ genów oszacowano na 45 proc.

Amerykańscy uczeni poszukiwali też genu, który może być odpowiedzialny za jakość mieliny. Prawdopodobnie jest nim gen BDNF kodujący białko o tej samej nazwie.

Mariusz Błoński

Artykuł pochodzi z kategorii: Nauka

Kopalnia Wiedzy
Więcej na temat:mielina | biała

Zobacz również

  • Polak na Marsie? On wierzy, że tam dotrze

    Wyprawa człowieka na Marsa - choć na tę chwilę pozostaje tylko w sferze marzeń - od lat budzi duże emocje. Nie mniejsze podniecenie, ale i kontrowersje towarzyszą projektowi prywatnej,... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Inteligencję (częściowo) dziedziczymy!

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (54)

Dodaj komentarz

Reklama