Reklama

Inteligencję (częściowo) dziedziczymy!

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

O inteligencji człowieka decyduje mielina, czyli istota biała pokrywająca aksony. Co więcej, jej jakość jest w dużej mierze determinowana genetycznie, co oznacza, że inteligencja jest częściowo dziedziczona.

Zdjęcie

Na nic testy na inteligencję - po co mierzyć, skoro wiadomo, że IQ będzie podobne do tatusiowego :) /ThetaXstock
Na nic testy na inteligencję - po co mierzyć, skoro wiadomo, że IQ będzie podobne do tatusiowego :)
/ThetaXstock
Mielina działa jak izolacja w kablu elektrycznym - nie dopuszcza do wycieku sygnałów elektrycznych i przyspiesza ich podróż. Im ma ona lepszą jakość, tym szybciej wędrują sygnały. Badania jakości mieliny można przeprowadzić za pomocą stosunkowo nowej technologii obrazowania tensora dyfuzji (DTI).

Istotna biała materia

ReklamaPaul Thompson i jego zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przeprowadzili skany DTI mózgów 92 par bliźniąt jedno- i dwujajowych. Znaleźli dowody na silną korelację pomiędzy jakością białej materii a wynikami w standardowych testach na inteligencję.

Wyniki zespołu z UCLA chwalą inni eksperci, którzy przyznają, że być może znaleziono odpowiedź na pytanie o to, co ma decydujący wpływ na inteligencję. Specjaliści mówią, że należy uważniej przyjrzeć się białej materii, gdyż dotychczas interesowano się przede wszystkim szarą. Tym bardziej, że wcześniejsze skany DTI wykazały uszkodzenia białej materii u osób z chorobą Alzheimera, chronicznych alkoholików czy tych, które doświadczyły urazów mózgu.

Różny wpływ genów

Badania na bliźniętach wykazały, że jakość białej materii jest w dużej mierze zdeterminowana genetycznie, chociaż stopień wpływu genów jest różny w zależności od obszaru mózgu. Na przykład wydaje się iż genetyka w 85 proc. procentach decyduje o jakości mieliny w płacie ciemieniowym, odpowiedzialnym m.in. za przetwarzanie zadań matematycznych, logicznych i zdolności wzrokowo ruchowe, podczas gdy w przypadku płata skroniowego, odgrywającego główną rolę w uczeniu się i pamięci, wpływ genów oszacowano na 45 proc.

Amerykańscy uczeni poszukiwali też genu, który może być odpowiedzialny za jakość mieliny. Prawdopodobnie jest nim gen BDNF kodujący białko o tej samej nazwie.

Mariusz Błoński

Artykuł pochodzi z kategorii: Nauka

Kopalnia Wiedzy
Więcej na temat:mielina | biała

Zobacz również

  • Powolne jedzenie jest zdrowsze

    Niespieszna konsumpcja koreluje z przyjmowaniem mniejszej ilości kalorii i dłużej utrzymującym się uczuciem sytości - wynika z badań. Wnioski? Poświęcenie więcej czasu na jedzenie, skuteczniej... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Inteligencję (częściowo) dziedziczymy!

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (54)

Dodaj komentarz
ewol

~ewol -

mądra, zdrowa dziewczyna ciężko pracuje nie ma wcale dzieci lub jedno, a taka łachudra ze złymi genami (np. ociężała umysłowo) ma 10 (często jeszcze bardziej upośledzonych - np. na skutek alkoholu, złego odżywiania - a im bardziej upośledzone, kalekie się urodzi tym bardziej to system nagrodzi ). Taki pasożyt, kaleka, słabowidzący, głuchy, ociężały umysłowo, schizofrenik ma 8 i jeszcze narzeka. Także często z ich bachorów wyrastają degeneraci, przestępcy dodatkowo niszczący społeczeństwo.Jeśli pomoc to sterylizacja najpierw. W islamie najlepsi mają kilka zon a kiepscy wcale.

drwal

~drwal -

I żadnych cudów nie trzeba, każde małe dziecko ma niesamowity potencjał, trzeb mu tylko pomóc go rozwijać i nie przeszkadzać. Poszukaj w necie tej książki. A reszta to sciema , profesorki tylko kase trzepią na pisanie pierdoł. Ta książka może odmienić życie Twoje i Twoich dzieci a może bratanka czy bratanicy. W czasie kiedy dziecko łapie wszystko w lot podsuwa mu sie ogłupiacze i zajmowacze czasu... Dzieci lubią sie uczyć i chcą sie uczyć do czasu aż dorośli przekonają je, że nauka to ciężka harówka. Dodatkowym czynnikiem jest cheć posiadania tępego społeczeństwa przez rządzących. te ostatnie reformy.. Sam zadbaj o rozwój swojej pociechy, zainteresuj kogoś kto ma dzieci a będzie Ci wdzięczny.

zemerytka

~zemerytka -

Inteligencja-rozumiana jako sprawność umysłowa ma wiele odcieni znaczeniowych i co za tym idzie ma wiele różnych definicji

smutne

~smutne -

Głupotę(niestety)całkowicie!

mateo

~mateo -

Czytałaś pewnie Darwina ale nie miał on do końca racji gdyż twierdził on że największe szanse na wydanie największej liczby potomstwa ma najsilniejszy osobnik a to nie jest do końca prawdą ponieważ zawsze największe szanse na sukces reprodukcyjny ma osobnik, który jest najlepiej przystosowany do aktualnie otaczającego go środowiska np. niedźwiedź polarny z najgęstszym futrem będzie wydawał najwięcej potomstwa w warunkach skrajnie zimnych w związku z czym coraz więcej niedźwiedzi z takim właśnie futrem będzie się pojawiać bo taka będzie presja ewolucyjna ale kiedy klimat sie ociepli większe szanse bedą miec te niedźwiedzie ktorym bedzie chłodnej bo te z grubym futrem beda zdychac, ponieważ poniosą zbyt duze koszty metaboliczne na chłodzenie. Zmierzam do tego że bogaty kulawy, brzydki facet ma większe szanse mieć dzieci niż ładna uboga niedojda ponieważ mimo iż kaleki to jednak potrafi zarobić czyli "radzi sobie w otaczającym go środowisku" wiec mimo teoretycznie słabszych genów jest lepiej przystosowany.

KOSSAK

~KOSSAK -

CZEGO NIE MOŻNA (JAKO O REGULE) POWIEDZIEĆ O WYBITNYCH UTALENTOWANIACH. TU JUŻ MUSI BYĆ ODROBINA WYBRYKU NATURY.

num

~num -

Prawda jest taka, że banki spermy geniuszy nie dały rezultatów genialnych dzieci. Ponieważ podstawą inteligencji dziecka jest inteligencja matki.

jaa

~jaa -

muszę się zawsze uczyć w domu, a inni pamiętają z lekcji wszystko

biedne dzieci celebrytow:P

~biedne dzieci celebrytow:P -

Jeśli założyć, że dziedziczy się tylko część inteligencji to pomyślcie co będą miały dzieci rutowicz i książkiewicz:P:P:P

edi

~edi -

że ojciec Bolka Wałęsy robiąc go był całkowicie pozbawiony mieliny i zamiast niej przekazał mu w genach trociny !!

Reklama