Reklama

Armia rosyjska - czy jest się czego bać?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Zdaniem Amerykanów, rosyjska armia "to cień swojej radzieckiej poprzedniczki". My, Polacy, ostatni raz rzuciliśmy ją na kolana dokładnie 89 lat temu. Niektórzy rosyjscy eksperci twierdzą, że i dziś ich wojsko nie pokonałaby Polski. Czy rzeczywiście?

Zdjęcie

Rosja ma ręku wciąż potężny oręż. Pordzewiały, ale śmiercionośny... /Getty Images/Flash Press Media
Rosja ma ręku wciąż potężny oręż. Pordzewiały, ale śmiercionośny...
/Getty Images/Flash Press Media
Autorem cytowanej na wstępie opinii jest szef amerykańskiego wywiadu, adm. Dennis Blair. Jego zdaniem, siły konwencjonalne naszego sąsiada (cytat za PAP) "nie stanowią bezpośredniego militarnego zagrożenia dla Europy Zachodniej lub Środkowej".

Reklama


I nie wynika to wcale z pokojowej retoryki rosyjskich władz. W raporcie przygotowanym dla senackiej komisji ds. wywiadu Blair podkreślił, że zdolność armii rosyjskiej do przerzucania sił za granicę "jest bardzo ograniczona". Innymi słowy, Rosjanom brakuje środków do mobilnych operacji na dużą skalę.

Generałowie przewracają się w grobach

Jeszcze bardziej krytyczni w swoich analizach są dwaj rosyjscy specjaliści wojskowi: Konstantin Makijenko i Rusłan Puchow, szefowie moskiewskiego Centrum Analiz Strategicznych i Technologii.

To oni, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stwierdzili niedawno, że "dzisiejsze siły zbrojne Rosji nie byłyby w stanie prowadzić konwencjonalnej wojny nie tylko z przeciwnikiem tak potężnym, jak USA czy NATO, ale nawet z Turcją czy Polską".

Generałowie z czasów ZSRR zapewne przewracają się w grobach. Na początku lat 80. XX w., w szczytowym okresie zimnej wojny, armia radziecka zmiotłaby konwencjonalne siły Sojuszu Północnoatlantyckiego z powierzchni ziemi. Zapewne większość z 40 tys. czołgów z czerwoną gwiazdą zapłonęłaby na polach bitew środkowej i zachodniej Europy, ale kilka tysięcy pojazdów i tak dotarło by do kanału La Manche.

To przede wszystkim ta perspektywa, a nie arsenał jądrowy - który zawsze ustępował zachodniemu - czyniła z ZSRR supermocarstwo. Dziś zatem, jak chcą tego specjaliści, role poszczególnych komponentów rosyjskich sił zbrojnych się odwróciły - świat liczy się z Rosją z obawy przed jej głowicami, a nie z powodu wciąż licznej, konwencjonalnej armii. A że użyć rakiet nie jest tak łatwo, nasz sąsiad spadł do kategorii regionalnego mocarstwa.

Przemysł na granicy efektywności

I to mocarstwa, które właśnie otrzymało kopa w podbrzusze, bo tak, obrazowo, można ująć skutki kryzysu gospodarczego w Rosji. Gdy jesienią ubiegłego roku kurek z petrodolarami został mocno przykręcony, władze w Moskwie chwaliły się, liczącymi blisko 600 mld dol., rezerwami walutowymi. Dziś jednej trzeciej tych środków już nie ma, a końca kryzysu nadal nie widać. Trudno zresztą oczekiwać jakichś poważnych efektów, w sytuacji, gdy te gigantyczne pieniądze wpompowano w nieefektywną i przestarzałą gospodarkę.

Dla zwykłych Rosjan, przywykłych do życia w permanentnym kryzysie, światowa recesja nie jest zapewne wielkim problemem. Jednak dla ich wojska oznacza nie lada kłopot, bo w jej efekcie może zabraknąć funduszy na ambitne programy modernizacyjne. W tym roku, na potrzeby własnej armii, rosyjski przemysł wyprodukuje zaledwie po 50 samolotów i śmigłowców - tak przynajmniej wynika z zapowiedzi wiceszefa MON, gen. Władimira Popowkina. W Polsce takie dostawy okrzyknięto by kolejnymi "kontraktami stulecia", ale w Rosji nie wystarczy to nawet na zastępowanie wycofywanych ze służby maszyn.

Zresztą, wiele wskazuje na to, że ów przemysł znajduje się u kresu efektywności. Starzeją się, od dawna niewymieniane, urządzenia do produkcji broni, lat przybywa zatrudnionym w tym sektorze pracownikom, których - z powodu mizernych wynagrodzeń rosyjskiej budżetówki - nie bardzo ma kto zastępować. O skutkach takiego stanu rzeczy przekonała się niedawno Algieria, która zwróciła Rosji 28 samolotów MiG-29. Bo choć fabrycznie nowe, okazały się siedliskiem wszelkiej maści usterek. Jak później donosiła branżowa prasa, MiG-i zasiliły... rosyjskie siły powietrzne.

Złom na lotniskach i w portach

Myli się zatem ten, kto sądzi, że za złą kondycję rosyjskiej armii odpowiada światowa recesja. Ona pogłębia tylko problem, który jest wynikiem kilkunastu lat zaniedbań. Weźmy kolejny przykład: "Niemal jedna trzecia wszystkich myśliwców bombardujących armii rosyjskiej jest niesprawna" - alarmował pół roku temu moskiewski dziennik "Kommiersant". Najwięcej problemów przysparzały MiG-i-29, co oficjalnie przyznał resort obrony Rosji, informując, iż dwieście tego typu maszyn - z niemal trzystu, którymi dysponuje lotnictwo wojskowe - "nie tylko nie jest w stanie wykonywać zadań bojowych, lecz nawet wystartować z ziemi". Powód? Kłopoty z... korozją.

W nielepszym stanie są również Su-27 - kolejna duma rosyjskiej armii. Cytowani już Makijenko i Puchow tak mówią, w rozmowie z dziennikarzem "GW", o rozlokowanym w obwodzie kaliningradzkim, gwardyjskim (więc elitarnym), pułku myśliwskim im. Pokryszkina: "Tam mamy 40 Su-27, 40 pilotów. Latać mogą tylko dwie maszyny". I zaraz dodają: "W innych miejscach jest podobnie."...

Te inne miejsca to również porty. Co z tego, że Rosjanie ponowienie zaczęli wysyłać okręty podwodne na Atlantyk, w pobliże granic morskich Stanów Zjednoczonych i Kanady, skoro większość ich łodzi to szmelc? Zachód, i nie tylko, nadal obawia się kolosów z Murmańska, Archangielska czy Władywostoku - jednak nie zawartości ich silosów i wyrzutni, ale rdzewiejących pokryw reaktorów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Militaria

Więcej na temat:wojsko | blair | ZSRR | przemysł | rosyjska | NL | armia

Zobacz również

  • Bycie na diecie to też męska rzecz

    Jeszcze do niedawna najnowsze nowinki dietetyczne testowały na sobie przede wszystkim kobiety. Jednak w ostatnim czasie tym tematem interesują się również panowie, obalając tym samym powszechne... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Armia rosyjska - czy jest się czego bać?

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (213)

Dodaj komentarz
mobilizacja armi

~mobilizacja armi -

Ruskie w ostatnich stu latach dostali trzy razy po dupie od Polaków.W 1918 wróciliśmy na mape po 125 latach niewoli trzech mocarstw -pierwszy cios.1920 zatrzymmanie pochodu bolszewików na europę - druga porażka,którą do dziś pamiętają i nie darują nam za to.1989 wygraliśmy wojnę ideową z komuchami.Po tym ruskie padli na kolana stracili twarz i dlatego nie popuszczom nam - MUSIMY SOBIE TO JASNO POWIEDZIEĆ! A ci którzy siedzą i płaczą ,że to nie ich wojna i oni nie będą walczyć za polityków to się GRUBO MYLĄ.Gdy dojdzie do wojny nikt nikogo nie będzie o nic pytać tylko dostaniesz broń i zostaniesz wysłany na front po dobroci lub cie zmuszą jak wolisz. Taka jest prawda A TERAZ HEJTUJCIE JAK PRAWDA W OCZY KOLE.

kastek

~kastek -

Rosja jest posiadaczem jednych z najpotężniejszych armii świata gdyby tylko chcieli podbili by całą europę całe tysiące t-90 i t-72 i btr wspierane masami migów i milionami piechurów uzbrojonych w ak 47 , ak 74 , pp90 , rpk , pkp petcheneg czy svt dragunow + akcje na tyłach wroga wykonane przez specnaz czy gru . Równie silną armię może wystawić jedynie usa , chiny oraz izrael ,

K>K

~K>K -

Ten cały artykuł to jest jedna wielka bzdura...

generał

~generał -

Pierdoły to śa i nic więcej. A czym mielibysmy z nimi walczyć. Paromaokręcikami z epoki lat siedmdziesiatych ? czołgami o ich prowieniencji ? Jesteśmy bitnymi żołnierzami ale sprzętu dobrego mamy tyle co nic. Langusty wg. technologi lat 50 -= 60 na nowych nosnikach to zbyt mało w sensie ilości i jakości. "Krab" budowany od 10 lat w 2 egzemplarzach na dzisiaj ? Bez bajek.

a.

~a. -

trzeba odróżnić politykę agresora od polityki obronnej. Ktoś kto chce być agresorem buduje lotniskowce i samoloty, buduje opancerzone pojazdy. Bo jest to sprzęt niezbędny do agresji. Rosja prowadzi politykę typowo obronną. Rakiety i przeciwrakiety. Technika kosmiczna. Technika laserowa i działa elektromagnetyczne. I mało komu zechce się zaatakować kraj, który i potrafi strącać rakiety, samoloty, pociski samosterujące - a jednocześnie potrafi boleśnie odpowiedzieć. A lotnictwo, czołgi, bojowe wozy - w zakresie niezbędnym. Ostatnio Putin potwierdził priorytety wojskowe: kosmos, atom i rakiety. To jest właśnie racjonalna polityka obronna. Jeśli ktoś pisze o agresji na Polskę ze strony Rosji to musi zadać pytanie - po co miałby to robić? Co takiego Polska ma co Rosjanie chcieliby mieć? Otóż nic nie mamy. I to widać również w kontaktach handlowych. Nie mamy co eksportować do Rosji. Co do zacofanych technologii rosyjskich. Autor artykułu mało wie na temat technologii rosyjskich. Budowa jednej rakiety Topol-M to więcej technologii wszelkiej maści (od metalurgii,poprzez elektronikę, informatykę, chemię do nanotechnologii włącznie; oczywiście nie wspominam o matematyce - podstawie techniki rakietowej). I to nie na poziomie badań - tylko wdrożeń. Przemysł kosmiczny - to 'state of the art' technologii. Nawet przemysł naftowy - to wysokie technologie. Poczynając od wysokiej wydajności i niezawodności pomp (technologia supertwardych materiałów) do ochrony antykorozyjnej rur (specjalne technologie polimerowe). A przemysł atomowy. Rosyjskie elektrownie atomowe są obecnie jednymi z najlepszych na świecie. Nawet amerykanie chcą z Rosjanami współpracować na tym polu ze względu na rosyjskie technologie.

krajan

~krajan -

... a jak bedzie trzeba walczyc to tez bedziecie siedziec i hejtowac przed komputerem... Zal mi co nie ktorych.... a swoja droga ciekawe ilu z Was trzymalo kalacha w reku czy moze macie zamiar z klawiatury strzelac??... Pozdrawiam.

maranzano

~maranzano -

Ale jednak mimo ze polska to mały i słaby kraj ale dokopał niemcom mimo przegranej w 39 roku !! Hitler najwięcej stracił broni i ludzi u nas Rosja totez waleczny naród mają swoje boje w afganistanie chociaz podobno dostali tez niezłego łupnia albo nie chcieli tam ich wykanczać a gruzja ? ale od polaków tez dostali łupnia mimo swojej przewagi A zwróccie uwage ze polske otoczono wtedu i mimo to zebuy nie ruscy to hitler musiałby co nie co zmienic swoje plany . A teraz jak by doszło powiedzmy do wojny to rosja moze by wygrała ale ma przeciw sobie nie które kraje a teraz to juz powstaje nowy przełom bo przecie z i nasi niemcy mają swoich wrogów a przecie muzułmanie tez by dolali oliwy do ognia francuzi tez by nie stali tak jak dawniej !!!!!!! Wiec zdaje mi się ze juz by się sytuacja taka jak bya w 39 nie powturzyła

romeo

~romeo -

o.boze.jacy.durnie.to.sa.wypowiedzi.z.epoki.kamienia.lupanego

gosc

~gosc -

tn artykul przypomina mi 39 r.pisano glod w armii hitlera. reszty nie musze dodawac.

doto

~doto -

przy takim ministrze, ktorego mamy teraz, to nawet plemienie z amazonki by nas pokonalo.

Reklama