Skąd się wziął sylwester?

Imię Sylwester wywodzi się od łacińskiego słowa "silvestris", co oznaczało człowieka, który mieszka w lesie.

W średniowieczu przyjął się w Polsce odpowiednik tego imienia, czyli Lasota, które straciło swoją popularność w połowie XIX wieku. Najbardziej znaną osobą noszącą to imię był papież Sylwester I, patron pierwszego dnia stycznia. Swoją funkcję sprawował w latach 314 - 335.

Z jego osobą związana jest legenda o Lewiatanie, groźnym potworze morskim, który został uwięziony w lochach papieskiego pałacu. W roku 1000 miał uwolnić się z zamknięcia i połknąć cały świat razem z ludźmi. Opowieść o takim właśnie końcu świata nabrała barw w 999 roku, kiedy na stolicy papieskiej zasiadł Sylwester II.

Reklama

Ostatniego dnia grudnia wszyscy ze zgrozą czekali na wybicie godziny dwunastej. Kiedy nabrali pewności, że Lewiatan im nie zagraża, tłumnie wylegli na ulice, aby świętować ocalenie świata.

W Polsce pierwsze bale sylwestrowe zaczęto urządzać dopiero na początku XIX wieku i to tylko w dużych miastach. Przedtem była to noc wróżb i magii. Dziewczęta wróżyły sobie z luster i kołków w płocie, a chłopcy spali w lewym bucie na prawej nodze, żeby sprawdziły się noworoczne sny.

Nieustający sylwester

Jesteśmy absolutnie pewni, że oto nadchodzi rok dwutysięczny siódmy... Warto jednak uświadomić sobie, że to jest data obowiązująca jedynie na tych obszarach kuli ziemskiej, które są zamieszkałe przez ludność wyznającą religię chrześcijańską. Ale nawet tu znajdziemy pewne rozbieżności. Wierni wyznania prawosławnego obchodzą Nowy Rok siódmego stycznia.

Najstarszym kalendarzem szczycą się wyznawcy judaizmu. W Izraelu we wrześniu rozpoczął się rok 5766. Wyznawcy islamu już w kwietniu obchodzili 1425 rocznicę ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny. W Chinach Nowy Rok zaczyna się 16 lutego. Tu zachował się zwyczaj liczenia lat od ważnych wydarzeń. Na Tajwanie jest teraz 93 rok liczony od powstania Republiki Chińskiej. W Korei jest również rok 93, ale liczony od dnia urodzin Kim Ir Sena. Tajowie obchodzili w kwietniu 2547 rocznicę śmierci Buddy, natomiast w Indiach uznawana jest za Nowy Rok 2061 rocznica urodzin Buddy.

Jak widać, osoby zorientowane w zwyczajach różnych kultur mogłyby sobie zaplanować podróż dookoła świata tak, żeby trafiać na święta noworoczne w coraz to innym kraju. Wszędzie obchodzone są hucznie i wesoło, ku wielkiej radości turystów. Tak więc przy odrobinie wysiłku i fantazji można sobie zapewnić nieustający bal sylwestrowy.

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: mieszka | nowy rok | Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy