Reklama

Ludzki pochówek psa

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Grób psa husky sprzed 7 tys. lat odkryli archeolodzy na Syberii. Zwierzę zostało pochowane z pieczołowitością charakterystyczną dla pochówków ludzkich - informuje serwis Discovery News.

Zdjęcie

/AFP
/AFP
Pochówek odkryto na cmentarzu w miejscowości Szamanka nad jeziorem Bajkał. Badania kości wykazały, że pies jadł takie samo pożywienie, jak ludzie - ryby, sarninę, małe ssaki, jakieś rośliny. Towarzyszył ludziom w wyprawach, sezonowych wędrówkach i codziennej pracy, bowiem analizy anatomiczne kręgów wskazują, że nosił na grzbiecie i ciągnął ładunki. Mogły to być upolowane zwierzęta, złowione ryby lub drewno na opał.

Starannie ułożone ciało

Reklama

W trakcie dość długiego życia husky odniósł kilka obrażeń, niewykluczone, że zadanych ręką człowieka. Troskliwy pochówek sugerowałby jednak, że sprawcami były raczej zwierzęta. Pies mógł ucierpieć na polowaniu lub podczas walk z innymi psami.

Cechy pochówku wskazują na pewne oznaki ceremonialności. Do grobu obok ciała położono kilka przedmiotów, m.in. kościaną łyżkę. Ciało zostało starannie ułożone na prawym boku. W tym samym dole grzebalnym w innych warstwach znajdują się kości ludzkie.

Pies - istota społeczna

Zdaniem głównego autora artykułu, Roberta Loseya z University Alberta w Kanadzie, ówcześni ludzie mogli postrzegać psa jako istotę społeczną, pod wieloma względami dorównującą człowiekowi oraz obdarzoną duszą, żyjącą po śmierci, o którą należało się zatroszczyć poprzez właściwy pochówek.

Artykuł z wynikami badań został przyjęty do druku w "Journal of Anthropological Archaeology".

Artykuł pochodzi z kategorii: Strona główna

Więcej na temat:zwierzę | Psy | zwierzęta | archeolodzy | grób | Husky | pochówek

Zobacz również

  • Mr. Incredibeard - ohyda czy sztuka?

    Nikt nie ma już wątpliwości, że moda na noszenie przez mężczyzn brody powróciła i ma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Internauta o pseudonimie Mr. Incredibeard jest ucieleśnieniem tego trendu. więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Ludzki pochówek psa

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (19)

Dodaj komentarz
A.

~A. -

Pochówki zwierzęce są bardzo częste, ale taka staranność? wow Swoją drogą zaczyna mnie wnerwiać, że interia takie ciekawe artykuły przydziela do działu "facet", jakby kobiety nie interesowały się nauką....żenada

asia

~asia -

Łezka się w oku kręci na samo wspomnienie.

honorata

~honorata -

widać , ze ci co go pogrzebali mieli dusze i serce katolika

nolk

~nolk -

boski ten prosiaczek na zdjeciu:))

Mel

~Mel -

Pochowali go bo wtedy uważano, że zwierzęta mają duszę, dopiero KK powiedział, że zwierzęta duszy nie mają i mamy takich zwyrodnialców co się znęcają nad psami czy kotami.

iluzja

~iluzja -

życie jest życie nawet 7tyś lat temu o tym wiedzieli,teraz ludzie zapomnieli

autor

~autor -

mojego pupila też pochowałam z godnością

autor

~autor -

jeżeli kocha się zwierzaka ,a ma się działkę albo ogród to chowa swego pupila na niej.

Tomasz

~Tomasz -

Pies i człowiek to najlepsi przyjaciele

www

~www -

A co w tym dziwnego?

Reklama