Reklama

Jak samemu badać jądra?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Nowotwór jąder jest całkowicie wyleczalny przy wczesnym rozpoznaniu. Od 18. roku życia każdy z nas powinien co miesiąc samemu sprawdzić, czy wszystko z nimi jest OK.

Zdjęcie

/ 
Jak dokonać samokontroli jąder? Najlepiej po kąpieli lub prysznicu, bo wtedy moszna wiotczeje i łatwiej wyczuć wszelkie niepożądane zmiany. W pozycji stojącej należy dokładnie sprawdzić ręką obydwa jądra przesuwając je między palcami.

Na co zwracać uwagę? Najczęstszym objawem jest niebolesna opuchlizna, zgrubienie, itp. Wszelkie guzki, obrzęki, zmiany spoistości to sygnały alarmowe. Jądro powinno mieć gładką powierzchnię, jajowaty kształt i jednakową twardość w każdym miejscu. Gdy coś nas zaniepokoi, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Nie ma się co wstydzić! W przypadku nowotworu jądra, który najczęściej występuje wśród mężczyzn między 20. a 35. rokiem życia, bardzo ważne jest wczesne wykrycie i jak najszybsza interwencja lekarza.

Artykuł pochodzi z kategorii: Strona główna

Więcej na temat:Sam | jądra

Zobacz również

  • Revatu Black Pearl: Para buch, motor w ruch!

    ​Wygląda jak owoc gwałtu choppera na lokomotywie, ale naprawdę działa! Revatu Black Pearl to jedyny na świecie współczesny motocykl napędzany silnikiem parowym. więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Jak samemu badać jądra?

Przejdź do forum »

Wasze komentarze: 8

przeczytało: 12 osób Dodaj komentarz

Reklama