Reklama

Extazy - gorzkie pigułki

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Extasy to używka typowo imprezowa. Rzadko kto połyka ją w domu. Żeby naprawdę poczuć działanie "dropsów", potrzebni są ludzie, muzyka, światła i taniec. A podczas tańca temperatura podnosi się jeszcze bardziej.

Zdjęcie

/AFP
/AFP
W klubach też spotyka się najwięcej jej zwolenników. Badanie Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii przeprowadzone w klubach, dyskotekach i na koncertach w całej Europie wykazało, że ponad połowa bywalców tych miejsc przyznała się do próbowania extasy. W niektórych miejscach było to nawet 75 proc.

DRAŻLIWE PYTANIA

Reklama

• CZY OD EXTASY MOŻNA SIĘ UZALEŻNIĆ? W sensie fizycznym, tak jak można się uzależnić od tytoniu czy heroiny - nie. Ale można się uzależnić psychicznie. Psycholodzy podejrzewają, że wielu użytkowników extasy to osoby z depresją, które podświadomie próbują poprawić sobie nastrój za pomocą pigułek.

• CZY EXTASY MOŻNA SIĘ OTRUĆ? Badania na zwierzętach wykazały, że MDMA w dużych dawkach powoduje degenerację neuronów w mózgu. Skutki długotrwałego oddziaływania extasy na mózg i umysł człowieka nie są ciągle porządnie zbadane. Przedawkowanie może spowodować wystąpienie tzw. złośliwego zespołu neuroleptycznego (spadek ciśnienia krwi, gwałtowny wzrost temperatury, drgawki i śpiączka), który może mieć skutek śmiertelny.

• CZYLI MOŻNA UMRZEĆ PO "ESCE"? Tak, zdarzają się takie przypadki, jednak ich prawdopodobieństwo jest mniej więcej takie samo jak to, że zginiesz, spadając ze schodów, umrzesz w wyniku biernego palenia czy zadławienia kawałkiem żółtego sera.

• JAK RATOWAĆ KOGOŚ, KTO PRZESADZIŁ? Jeżeli widzisz, że ktoś jest odwodniony, przegrzany lub traci przytomność, podaj mu wodę. Niech pije często, małymi łykami, a ty w tym czasie wezwij pogotowie. Inne budzące niepokój objawy reakcji na MDMA: ból głowy, nudności i wymioty, drgawki, przyspieszone bicie serca i problem z oddawaniem moczu.

• CZY SEKS PO EXTASY NAPRAWDĘ JEST TAKI SUPER, JAK MÓWIĄ? Rzeczywiście, MDMA zwiększa podniecenie seksualne i intensywność doznań, więc jest w tym trochę racji. Ale jednocześnie zaburza ogląd rzeczywistości, wszystko wydaje ci się milsze i piękniejsze niż jest naprawdę, a kontakty nawiązuje się bardzo łatwo. Może się więc tak zdarzyć, że kiedy się rano obudzisz, zobaczysz obok siebie kogoś i baaardzo się zdziwisz.

Podobnie jak większość substancji pobudzających, extasy powoduje charakterystyczne rozszerzenie źrenic, które nie zwężają się nawet pod wpływem światła. Heroina i opium działają odwrotnie, zwężając źrenice do rozmiarów główki od szpilki.

Nieco bardziej odległym efektem zażycia "dropsów" jest trwający czasami nawet kilka dni tzw. zjazd, czyli coś w rodzaju alkoholowego kaca. Zjazd może być bardzo nieprzyjemny, mogą mu towarzyszyć mdłości, kołatanie serca, zaburzenia snu, ale może też mieć przebieg łagodniejszy i objawiać się głównie spadkiem nastroju, poczuciem bezsensu istnienia i mocno obniżoną samooceną. Spowodowane to jest deficytem serotoniny - hormonu odpowiedzialnego za uczucie zadowolenia i przyjemności - po zażyciu MDMA, czyli właśnie extasy.

Piotr Pflegel

Artykuł pochodzi z kategorii: Strona główna

Więcej na temat:światła | pigułki | extasy
POLECANE zwiń

Reklama

Skomentuj artykuł: Extazy - gorzkie pigułki

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze: 8,

przeczytane przez: 1927 osób Dodaj komentarz

Reklama