Reklama

Extazy - gorzkie pigułki

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Extasy to używka typowo imprezowa. Rzadko kto połyka ją w domu. Żeby naprawdę poczuć działanie "dropsów", potrzebni są ludzie, muzyka, światła i taniec. A podczas tańca temperatura podnosi się jeszcze bardziej.

Zdjęcie

/AFP
/AFP
W klubach też spotyka się najwięcej jej zwolenników. Badanie Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii przeprowadzone w klubach, dyskotekach i na koncertach w całej Europie wykazało, że ponad połowa bywalców tych miejsc przyznała się do próbowania extasy. W niektórych miejscach było to nawet 75 proc.

DRAŻLIWE PYTANIA

Reklama

• CZY OD EXTASY MOŻNA SIĘ UZALEŻNIĆ? W sensie fizycznym, tak jak można się uzależnić od tytoniu czy heroiny - nie. Ale można się uzależnić psychicznie. Psycholodzy podejrzewają, że wielu użytkowników extasy to osoby z depresją, które podświadomie próbują poprawić sobie nastrój za pomocą pigułek.

• CZY EXTASY MOŻNA SIĘ OTRUĆ? Badania na zwierzętach wykazały, że MDMA w dużych dawkach powoduje degenerację neuronów w mózgu. Skutki długotrwałego oddziaływania extasy na mózg i umysł człowieka nie są ciągle porządnie zbadane. Przedawkowanie może spowodować wystąpienie tzw. złośliwego zespołu neuroleptycznego (spadek ciśnienia krwi, gwałtowny wzrost temperatury, drgawki i śpiączka), który może mieć skutek śmiertelny.

• CZYLI MOŻNA UMRZEĆ PO "ESCE"? Tak, zdarzają się takie przypadki, jednak ich prawdopodobieństwo jest mniej więcej takie samo jak to, że zginiesz, spadając ze schodów, umrzesz w wyniku biernego palenia czy zadławienia kawałkiem żółtego sera.

• JAK RATOWAĆ KOGOŚ, KTO PRZESADZIŁ? Jeżeli widzisz, że ktoś jest odwodniony, przegrzany lub traci przytomność, podaj mu wodę. Niech pije często, małymi łykami, a ty w tym czasie wezwij pogotowie. Inne budzące niepokój objawy reakcji na MDMA: ból głowy, nudności i wymioty, drgawki, przyspieszone bicie serca i problem z oddawaniem moczu.

• CZY SEKS PO EXTASY NAPRAWDĘ JEST TAKI SUPER, JAK MÓWIĄ? Rzeczywiście, MDMA zwiększa podniecenie seksualne i intensywność doznań, więc jest w tym trochę racji. Ale jednocześnie zaburza ogląd rzeczywistości, wszystko wydaje ci się milsze i piękniejsze niż jest naprawdę, a kontakty nawiązuje się bardzo łatwo. Może się więc tak zdarzyć, że kiedy się rano obudzisz, zobaczysz obok siebie kogoś i baaardzo się zdziwisz.

Podobnie jak większość substancji pobudzających, extasy powoduje charakterystyczne rozszerzenie źrenic, które nie zwężają się nawet pod wpływem światła. Heroina i opium działają odwrotnie, zwężając źrenice do rozmiarów główki od szpilki.

Nieco bardziej odległym efektem zażycia "dropsów" jest trwający czasami nawet kilka dni tzw. zjazd, czyli coś w rodzaju alkoholowego kaca. Zjazd może być bardzo nieprzyjemny, mogą mu towarzyszyć mdłości, kołatanie serca, zaburzenia snu, ale może też mieć przebieg łagodniejszy i objawiać się głównie spadkiem nastroju, poczuciem bezsensu istnienia i mocno obniżoną samooceną. Spowodowane to jest deficytem serotoniny - hormonu odpowiedzialnego za uczucie zadowolenia i przyjemności - po zażyciu MDMA, czyli właśnie extasy.

Piotr Pflegel

Artykuł pochodzi z kategorii: Strona główna

Więcej na temat:światła | pigułki | extasy

Zobacz również

  • "Cudowny lek" - tak powstrzymano gruźlicę

    Gruźlica dziesiątkowała mieszkańców Europy już od XVII wieku. Jej prątki odkrył niemiecki uczony Robert Koch, który wyniki swoich badań opublikował 24 marca 1882 roku. Książka "Cudowny... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Extazy - gorzkie pigułki

Przejdź do forum »

Wasze komentarze: 5,

przeczytane przez: 624 osoby Dodaj komentarz

Reklama