W Polsce żyły trematozaury. Chodziły po Ziemi 250 mln lat temu

Trematozaury to płazy, które żyły na Ziemi około 250 mln lat temu w okresie wczesnotriasowym. Okazuje się, co potwierdzili naukowcy z PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego, że występowały również na terenach należących obecnie do Polski. Same skamieniałości znaleziono kilkadziesiąt lat temu.

W latach 80. ubiegłego wieku na terenie Polski odkryto szczątki sprzed kilkuset mln lat. Znalazł je w kamieniołomie w Stryczowicach w woj. świętokrzyskim prof. Marcin Machalski z Instytutu Paleobiologii PAN. Zespół wydobył wtedy kilkadziesiąt kilogramów skał. Niedawno przeprowadzono nowe badania i te wykazały, że na terenach należących obecnie do naszego kraju żyły trematozaury!

Trematozaury sprzed 250 mln zamieszkiwały tereny Polski

Nowe badania przeprowadzili polscy naukowcy. Są to dr hab. Tomasz Sulej i prof. Marcin Machalski z Instytutu Paleobiologii PAN oraz dr Mateusz Tałanda z Instytutu Biologii Ewolucyjnej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, które opisano w publikacji "Acta Palaeontologica Polonica". Zbadano wcześniej nieopisane szczątki i odkryto ich pochodzenie.

Reklama

Wśród skamielin z kamieniołomu w Stryczowicach znajdowała się kość przyklinowa trematozaura. Są to wczesne płazy, które żyły na Ziemi około 250 mln lat temu w okresie wczesnotriasowym, a więc jeszcze przed dinozaurami. Przypominały one dzisiejsze krokodyle.

Znaleziony fragment czaszki trematozaura jest niewielki. Ma około 5-6 cm, ale jest bardzo istotny. Oględziny wykazały, że mogła to być jakaś forma pośrednia zwierzęcia sprzed milionów lat. W celu potwierdzenia tych przypuszczeń potrzeba jednak dodatkowych badań.

Znaleziono także szczękę prokolofona

Ponadto w skamieniałościach było coś jeszcze. To szczęka prokolofona z kilkoma zębami, czyli wczesnotriasowego gada, który z wyglądu przypominał obecne jaszczurki. Już wcześniej odkryto je w Polsce, m.in. w okolicy Czatkowic.

Znalezisko z Gór Świętokrzyskich ujawnia jednak nowe szczegóły obejmujące prokolofony, na co uwagę zwrócił dr Sulej. Zwierzęta występowały nie tylko w jednym środowisku i ponadto były zróżnicowane.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paleontologia | skamielina | szczątki | płazy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama