USS „Mount Whitney" z wizytą w Gdyni

Do Gdyni wpłynął okręt flagowy VI Floty Stanów Zjednoczonych USS „Mount Whitney” (LCC-20) – jeden z dwóch okrętów tego typu, zdolnego do dowodzenia siłami na wodzie, lądzie i w powietrzu.

USS "Mount Whitney" jest okrętem flagowym VI Floty, która została powołana do życia w 1950 roku w celu zabezpieczenia południowej flanki wojsk NATO w rejonie Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Obecnie w jej skład wchodzi około 40 okrętów, 175 samolotów i 21 000 ludzi. Większość jednostek stacjonuje w hiszpańsko-amerykańskiej bazie w Rocie w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej.

Pierwszą operację Flota przeprowadziła podczas kryzysu libańskiego w 1958 roku, kiedy okręty wspierały z morza interwencję wojsk amerykańskich w Libanie. Następnie na Bliskim Wschodzie pojawiły się podczas wojny sześciodniowej, w trakcie której jej okręty patrolowały wybrzeże Izraela.  

Reklama

Od tego czasu okręty VI Floty uczestniczą we wszystkich konfliktach w rejonie Morza Śródziemnego.

Typ Blue Ridge

Marynarka Wojenna USA posiada bardzo rozbudowane siły desantowe, którymi dowodzono z wyspecjalizowanych jednostek oznaczonych jako AGC - Amphibious Group Command. Największą serię tego typu okrętów wybudowano podczas II wojny światowej. Były to okręty typu "Mount McKinley", które w liczbie 18 służyły do 1970 roku. Po ich wycofaniu zaistniała potrzeba wprowadzenia do służby nowych okrętów dowodzenia siłami desantowymi.

W połowie lat 60 rozpoczęto prace koncepcyjne nad nowymi jednostkami. Stępkę pod USS "Blue Ridge" położono 27 lutego 1967 roku, a pod "Mount Whitney" 8 stycznia 1969. Oba okręty weszły do służby odpowiednio w 1970 i 1971 roku.

Okręty mają długość 194 metra, szerokość 32,9 metra i zanurzenie 8,8 metra. Wypierają ok. 19700 ton. Ich uzbrojenie obecnie składa się jedynie z systemów artyleryjskich Phalanx CIWS i Bushmaster. Okręty typu "Blue Ridge" są największymi okrętami tego typu na świecie.

USS "Mount Whitney" brał niedawno udział w ćwiczeniach Baltops, jako okręt dowodzenia sił NATO. Po zakończeniu ćwiczeń z kurtuazyjnymi wizytami odwiedza porty w rejonie Morza Bałtyckiego. W najbliższym czasie weźmie również udział w ćwiczeniach z polską Marynarką Wojenną.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: militaria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy