Rosyjski lot rozpoznawczy nad Polską

Rosyjscy inspektorzy przygotowują się do lotu obserwacyjnego nad Polską. Przelot wykonają w czwartek na pokładzie samolotu An-30B. Na obserwację z powietrza zezwala Traktat o Otwartych Przestworzach.

Rosyjscy inspektorzy przylecieli do Polski w poniedziałek na pokładzie samolotu An-30B. Obecna misja będzie drugim i ostatnim lotem, jaki Rosjanie wykonają nad Polską w tym roku. Zostanie on wykonany w czwartek w rejonie północno-zachodniej Polski. Na dystansie 1400 km.

Zgodnie z procedurami Traktatu o Otwartych Przestworzach (Treaty on Open Skies) rosyjskim inspektorom będą towarzyszyć polscy specjaliści

Polska wykonała już przyznane na ten rok w traktacie dwa loty nad grupą państw Rosja-Białoruś oraz, wspólnie ze Słowakami, jeden lot nad Ukrainą.

Reklama

Obserwatorzy

Polscy obserwatorzy, którzy przez cały czas znajdują się na pokładzie rosyjskiego samolotu jeszcze przed lotem sprawdzają wyposażenie Antonowa. Ma to na celu sprawdzenie zgodności zamontowanych urządzeń z ustaleniami traktatowymi.

Podczas lotu sprawdzają oni wszystkie parametry lotu i sprawdzają, czy lot odbywa się zgodnie z ustaloną trasą i na właściwej wysokości. Piloci bowiem są zobowiązani wykonywać zwroty w określonych miejscach i na odpowiedniej wysokości, ponieważ trasa nie może być dłuższa niż 1400 km.

Traktat

Traktat o Otwartych Przestworzach został zawarty 24 marca 1992 roku w Helsinkach. Podpisało go 27 państw członków NATO oraz byłego Układu Warszawskiego. Polska ratyfikowała traktat 22 marca 1995 roku. Obecnie jego stronami są 34 państwa.

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej: "Głównym elementem porozumienia jest zwiększenie poprzez obserwację z powietrza otwartości i przejrzystości działań wojskowych podejmowanych przez państwa-strony. Roczne plany określają ilość lotów obserwacyjnych, które każde z nich ma prawo wykonać nad terytorium innych państw lub obowiązek przyjąć nad własnym terytorium. Porozumienie ułatwia nadzór nad przestrzeganiem postanowień już istniejących i przyszłych porozumień rozbrojeniowych. Traktat wprowadza także możliwość wykorzystania do obserwacji rejonów zagrożonych klęskami ekologicznymi lub do nadzoru realizacji międzynarodowych porozumień o ochronie środowiska naturalnego."

Kolejne loty, zarówno polskie nad Rosją, jak i rosyjskie nad Polską będą miały miejsce wiosną 2017 roku.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy