100 czołgów dla Ukrainy od malutkiego kraju w Azji

Siły Zbrojne Ukrainy niebawem mogą wzbogacić się o aż 100 czołgów M-84AB, które chce wysłać do naszego wschodniego sąsiada Kuwejt.

Siły Zbrojne Ukrainy niebawem mogą wzbogacić się o aż 100 czołgów M-84AB, które chce wysłać do naszego wschodniego sąsiada Kuwejt.
100 czołgów dla Ukrainy z Kuwejtu /123RF/PICSEL

Pierwsze nieoficjalne informacje o chęci wysłania aż 100 czołgów M-84AB do Ukrainy przez władze Kuwejtu, pojawiły się na początku bieżącego roku, a teraz zaczęły stawać się rzeczywistością. Okazuje się bowiem, że po cichu Kuwejt przekazał Chorwacji ponad 100 swoich czołgów M-84AB w celu ich naprawy, a następnie przekazania Ukrainie.

Reklama

Potwierdzeniem tych informacji są zdjęcia z transportu tych maszyn na Ukrainę. Dodatkowo władze Kuwejtu przyznały się do realizacji swojego wielkiego planu. Według dostępnych informacji, zanim czołgi pojawią się w Ukrainie, mają przejść remont w Chorwacji, a dokładnie w rodzimym koncernie zbrojeniowym Đuro Đaković. Co ciekawe, czołgi mają pustynny kamuflaż. Na razie nie wiadomo, czy będą przemalowane.

100 czołgów od Kuwejtu dla Ukrainy

Czołgi M-84AB to eksportowy wariant zmodernizowanego czołgu podstawowego II generacji. Powstawały w latach 1979-1983 jako modyfikacja radzieckiego czołgu T-72M w Jugosławii. Kuwejt w sumie dysponował ok. 150 sztukami tej maszyny, ale przed rozpadem Jugosławii wnioskowano o 200. Ten sprzęt idealnie sprawdził się podczas operacji Pustynna Burza.

Na pokładzie czołgu zainstalowano silnik o mocy 1000 KM, który może rozpędzić go do niespełna 70 km/h. Mierzący 9 metrów M-84AB dysponuje armatą gładkolufową kal. 125 mm oraz karabinami maszynowymi kal. 7,62 mm oraz kal. 12,7 mm. Nie zabrakło też systemu kierowania ogniem i celowników laserowych czy lepszego opancerzenia.

Czym jest czołg M-84AB?

Eksperci militarnie nie mają wątpliwości, że flota aż 100 czołgów tej klasy będzie stanowiła ogromny pancerny problem dla Rosjan. Na razie nie wiadomo, kiedy ona po remoncie dotrą na Ukrainę, ale przypuszcza się, że pierwsze sztuki znajdą się tam już wiosną. Oznacza to, że będą mogły wziąć udział, wraz z amerykańskimi Abramsami i niemieckimi Leopardami we wiosennej kontrofensywie, realizowanej przy wsparciu amerykańskich myśliwców F-16.

Kuwejt modernizuje swoją armię. W 2020 roku rząd zamówił 30 sztuk śmigłowców wielozadaniowych Airbus H2250M Caracal za kwotę 4,3 miliarda dolarów. Oprócz tych maszyn, na wyposażeniu Sił Powietrznych Kuwejtu znajduje się 11 śmigłowców SA330 Puma i AS332 Super Puma, a także 14 SA342 Gazelle.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | Airbus | Azja | Chorwacja | F-16 | Kuwejt | Leopardy | Rosjanie | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy