Wynalazek tamuje krwawienie wewnętrzne. Może uratować wielu ludzi!

Inżynierzy MIT opracowali nowe narzędzie, które może przyspieszyć krzepnięcie krwi w naszym organizmie. Może uratować ofiary wypadków przed niebezpiecznym krwawieniem wewnętrznym.

  • Opracowany na Massachusetts Institute of Technology system używa dwóch komponentów, które są wpuszczane do krwioobiegu.
  • Urządzenie automatycznie reaguje na krwawienie wewnętrzne. Pierwsze testy pokazały, że wynalazek MIT znacząco przyspiesza proces krzepnięcia krwi.
  • Ma to być kluczowe przy wypadkach, kiedy często ofiary nie zdają sobie sprawy z krwawienia wewnętrznego w ich organizmie, co często prowadzi do śmierci.

Nowe urządzenie ratujące życie

Dwa komponenty systemu symulują działanie naturalnych elementów organizmu, które są powiązane z mechanizmem krzepnięcia krwi. Pierwsza część nanocząsteczka polimerowa nazwana PEG-PLGA, które wiążą się z płytkami krwi. Gdy płytki są dostarczane do miejsca krwawienia, zabierają ze sobą cząsteczki.

Reklama

W ten sposób w miejsce rany trafia druga część komponentu. To także są polimerowe nanocząsteczki, jednak te odgrywają rolę fibrynogenu, białka pomagającego w formowaniu zakrzepów. Ta część urządzenia sprawia, że zarówno naturalne płytki krwi, jak i PEG-PLGA szybciej się ze sobą łączą i co za tym idzie, szybciej tamują krwawienie.

Wspomniane reagowanie na określone stężenie jest niezwykle kluczowe w urządzeniu. Zapobiega bowiem tworzenia zakrzepów poza miejscem krwawienia np. w samym krwiobiegu. Dzięki temu nie ma ryzyka, że urządzenie, zamiast ratować życie, wyrządzi nam krzywdę.

Pierwsze wyniki i pierwsze nadzieje

Do tej pory inżynierzy testowali swoje urządzenie na niewielkiej myszy. Okazało się, że sztuczne skrzepy potrafiły utrzymać się dłużej niż skrzepy naturalne przy większej efektywności. Co więcej, urządzenie nie uruchomiło żadnej reakcji odpornościowej.

Docelowo urządzenie ma służyć jako pierwszy lek dla ofiar traumatycznych zdarzeń. Przy nich krwawienie wewnętrzne jest jednym z głównych przyczyn zgonów. Kluczowe jest więc jak najszybsze rozpoznanie miejsca krwawienia.

Urządzenie MIT mogłoby być podawane w formie zastrzyku już przez zwykłe osoby, przed przyjazdem służb medycznych. Dałoby to czas na identyfikację miejsca krwawienia wewnętrznego i co ważniejsze, uchroniło ofiarę od szybkiej śmierci.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: MIT | Medycyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy