Niepozorny klocek Lego okazał się unikatem. Jest wart fortunę

Pojedynczy element Lego znaleziony w sklepie z używanymi rzeczami został sprzedany za ponad 18 000 dolarów. Nikt z pracowników sklepu nawet się nie domyślał, że wystawienie na aukcję internetową jednego klocka wywoła takie poruszenie i sprawi, że ludzie będą prześcigać się w ofertach. Okazało się jednak, że ten element to unikat wart fortunę.

Pojedynczy element Lego znaleziony w sklepie z używanymi rzeczami został sprzedany za ponad 18 000 dolarów. Nikt z pracowników sklepu nawet się nie domyślał, że wystawienie na aukcję internetową jednego klocka wywoła takie poruszenie i sprawi, że ludzie będą prześcigać się w ofertach. Okazało się jednak, że ten element to unikat wart fortunę.
Klocki Lego potrafią sporo kosztować. Szczególnie, gdy zestaw lub element są interesujące dla kolekcjonerów. /lightfieldstudios /123RF/PICSEL

Sporego zamieszania narobił jeden mały klocek Lego znaleziony w pudełku z biżuterią, które zostało przekazane do sklepu z używanymi rzeczami w zachodniej Pensylwanii. 

Pracownicy nie spodziewali się, że ktokolwiek kupi taki samotny klocek, tymczasem sklep został zarzucony ofertami od potencjalnych nabywców. Czym wyróżniał się ten element Lego?

Klocek Lego z limitowanej kolekcji. Sklep zgarnął za niego fortunę

Pracownicy sklepu Goodwill w Stanach Zjednoczonych przeżyli spore zaskoczenie, gdy po wystawieniu na aukcję pojedynczego klocka Lego spotkali się z ogromnym zainteresowaniem potencjalnych nabywców. Personel nie zdawał sobie sprawy z wartości przedmiotu. Okazało się jednak, że to unikatowy element z limitowanej serii - klockiem tym jest bowiem 14-karatowa złota maska Bionicle Hau.

Reklama

Seria Bionicle (skrót od Biomechanical Chronicle - Biomechaniczna Kronika) to linia zabawek produkowanych przez LEGO Group od 2001 do 2010 roku, później także od 2015 do 2016 r. Postacie z zestawów klocków mają przypisane określone cechy i moce, a seria oparta jest na przygodach tych biomechanicznych istot.

- Firma produkująca zabawki organizowała konkursy, w których nagrodą główną była w pełni grywalna, złota edycja maski Bionicle. Szacuje się, że około 30 masek zostało udostępnionych w ten sposób w 2001 roku, z czego 25 było rozprowadzanych jako nagrody konkursowe, a pozostałe maski zostały odebrane przez pracowników Lego - wyjaśnia kulisy pochodzenia złotego klocka serwis Artnet.

Po wystawieniu na aukcję na ShopGoodwill Maska Hau szybko stała się obiektem z dużą liczbą ofert, a zainteresowani od początku proponowali wysokie kwoty.

Klocek Lego Bionicle ze złota. Unikatowa Maska Hau

Jak wiele innych obiektów z przeszłości, również nieprodukowane już zestawy Lego są teraz chętnie skupowane przez kolekcjonerów. Nie pomyśleli jednak o tym pracownicy sklepu Goodwill, gdy znaleźli pojedynczą maskę z serii Bionicle. Nie zdawali sobie także sprawy z tego, że klocek jest wykonany ze złota.

- Nie wiedzieliśmy, że jest cokolwiek wart, dopóki ludzie nie zaczęli pytać, czy mogą go kupić za 1000 dolarów - powiedział USA Today Chad Smith, szef e-commerce w sklepie Goodwill.

Po wystawieniu klocka na aukcję szybko został zlicytowany - początkowo wygrała oferta w wysokości 33 000 dolarów, ale ostatecznie kupujący nie zdołał wyłożyć takich pieniędzy. Maska Hau została więc ponownie wystawiona na aukcję. Spośród 48 złożonych ofert, najwyższa okazała się ta w wysokości 18 101 dolarów. 

Sprzedaż Maski Hau z serii Bionicle za taką kwotę, czyni ten klocek jednym z najdroższych pojedynczych elementów Lego, jakie kiedykolwiek ktoś kupił, podaje Artnet. Według serwisu Gitnux wcześniej najdroższym pojedynczym elementem Lego, jaki kiedykolwiek sprzedano, był również klocek z 14-karatowego złota - wartość tego elementu oszacowano wówczas na 14 450 dolarów.

Kolekcjonerski klocek Lego sprzedany za ponad 18 tys. dolarów. Na co pójdą te pieniądze?

Jak podaje sklep, spośród przedmiotów kolekcjonerskich Lego, jakie wystawiano, czerwony hełm Dartha Vadera został wcześniej sprzedany za prawie 3000 dolarów, podczas gdy zestaw nóg Boby Fetta kosztował około 1000 dolarów. Pojedynczy klocek z 14-karatowego złota przebił więc znacząco inne sprzedawane elementy Lego.

- To najwyższa cena, za jaką kiedykolwiek sprzedaliśmy przedmiot - powiedział Smith.

Smith przekazał, że pieniądze z aukcji pójdą na szczytny cel. Zostaną one bowiem przeznaczone na wsparcie misji sklepu Goodwill, polegającej na pomaganiu ludziom zmagającym się z różnymi wyzwaniami życiowymi, oraz zapewnianiu im np. możliwości szkoleń poszerzających ich kompetencje.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: klocki Lego | seria limitowana | złoto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy