Sekretny przepis na pstrąga po łemkowsku

Pstrąg jest jedną z najpopularniejszych ryb spożywanych w czasie wakacji w górach. Odpowiednio przyrządzony staje się prawdziwym rarytasem. Niestety w większości restauracji możemy dostać tylko zwykłego grillowanego pstrąga z plasterkiem cytryny. Czas zatem poszaleć. Oto nasz przepis na pstrąga po łemkowsku.

Jadąc w Beskidy bardzo często można się spotkać z pozostałościami po łemkowskim osadnictwie, które zostało zniszczone po II wojnie światowej. Na szczęście nie wszystkie miejsca zostały zrujnowane i nie cała kultura zapomniana.

Kuchnia łemkowska, jak wiele innych kuchni pogranicza, łączy w sobie smaki kuchni narodów ościennych: węgierskiej, ukraińskiej, polskiej i słowackiej. W wielu miejscach można jeszcze skosztować łemkowskich dań w wersji uwspółcześnionej. Szkoda jedynie, że pstrąg podawany w restauracjach jest robiony sztampowo i nie wszędzie można spróbować pstrąga w takiej postaci, jaką proponujemy.

Reklama

Dziś przysmak z zachodniej Łemkowyny w wariancie nieco unowocześnionym. Przepis pochodzi ze wsi Uhryn, której nazwy należy szukać w łemkowskim słowie Uhry - Węgry. Według podań, mieszkańcy Uhryna byli rozbójnikami napadającymi na kupców podążających z Węgier do Krakowa.

Przepisy kuchni łemkowskiej nie zostały nigdzie spisane. Przekazywane są z ust do ust przy rodzinnym stole.

Składniki

2 pstrągi

1 główka czosnku

1 średniej wielkości cebula

300 gramów kiszonej kapusty

0,5 l gęstej śmietany

2 łyżki smalcu

Sól, pieprz, papryka słodka i ostra

Przygotowanie

Pstrąga pozbawiamy głowy, ogona i filetujemy (głowę i ogon możemy wykorzystać gotując bulion rybny). Gotowe  filety, nacieramy solą, pieprzem oraz czosnkiem i odstawiamy w chłodne miejsce.


Na głębokiej patelni roztapiamy smalec. Na rozgrzany smalec wciskamy czosnek i drobno posiekaną cebulę. Lekko podsmażamy czosnek i cebulę, po czym dodajemy odsączoną kapustę. Przykrywamy i dusimy, tak długo, aż będzie miękka, nie zapominając, żeby od czasu do czasu podlać wodą i przemieszać.


Kiedy kapusta będzie dostatecznie miękka, a wody nie będzie zbyt wiele dodajemy paprykę (w zależności, czy lubimy bardziej na ostro, czy też nie mamy do wyboru dwa rodzaje papryki). Po papryce czas na śmietanę. Po zahartowaniu śmietany wywarem, wlewamy ją na patelnię. Danie przybiera pomarańczowo-różowy kolor.

Chwilę wszystko razem dusimy pod przykryciem. Kolejnym krokiem jest położenie na wierzchu wcześniej przygotowanych filetów z pstrąga. Dusimy wszystko razem kilka minut, aż pstrąg stanie się miękki.

Ryba w smaku będzie delikatnie śmietankowa, nabierając charakteru, dzięki dużej ilości czosnku i pieprzu.

Danie możemy podawać z bułką natartą czosnkiem i przysmażoną na patelni.

 


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy