Zwyciężmy po raz 600.

W sobotniej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem udział weźmie ponad 2 tys. rycerzy. Starcie wojsk polsko-litewskich z Krzyżakami obserwować będzie nawet 120 tys. widzów. Obchody 600. rocznicy zwycięstwa nad Krzyżakami odbędą się w całym kraju.

Uroczystości rozpoczną się 14 lipca w Krakowie. Tam, pod odsłoniętym sto lat temu, Pomnikiem Grunwaldzkim spotkają się prezydenci Polski - Bronisław Komorowski oraz Litwy - Dalii Grybauskaite. Tego samego dnia na Zamku Królewskim na Wawelu otwarta zostanie wystawa "Na znak świetnego zwycięstwa". - Ma ona pokazywać czym pamięć o Grunwaldzie była dla Polaków i ich tożsamości narodowej przez następne wieki - mówi Jerzy Petrus, wicedyrektor Zamku Królewskiego.

Widowiska na polach Grunwaldu

Także w środę na polach pod Grunwaldem rozpoczną się Dni Grunwaldu. Odwiedzający średniowieczny jarmark na własne oczy zobaczą, jak wykonuje się zbroje i broń oraz szyje ubiory według dawnych technik. Następnego dnia odbędzie się widowisko "Grunwaldzkie Wici", prezentujące przybycie króla Władysława Jagiełły oraz Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena wraz z chorągwiami konnymi. W historyczne postaci wcielą się członkowie bractw rycerskich.

Wieczorne przedstawienie na zamku

Tego samego dnia do Grunwaldu przyjadą prezydenci Polski i Litwy. W specjalnym apelu na Wzgórzu Pomnikowym udział weźmie także obecny Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego - bp Bruno Platter. Natomiast wieczorem na tle scenerii zamku krzyżackiego w Malborku przedstawione zostanie widowisko historyczne przygotowane specjalnie z myślą o 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Spektakl noszący tytuł "Banderia 1410" wyreżyserował Roman Kołakowski. Inspiracją do opracowania scenariusza były historyczne dzieła Jana Długosza, w tym "Banderia Prutenorum" i "Insignia seu clenodia Regis et Regni Poloniae", a także traktaty i mowy Pawła Włodkowica. Oprawa muzyczna ma natomiast łączyć w sobie instrumentarium średniowieczne z elementami współczesnej muzyki rockowej i folkowej.

Reklama

Koncerty i jarmarki

Kolejny koncert, tym razem na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu, odbędzie się 15 lipca. Będzie można wówczas posłuchać prawykonań utworów wyłonionych przez jury konkursu "Wawel: musica festiva" oraz wykonania "II Symfonii Kopernikowskiej", m.in. przez chór mieszany i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego.

Cały czas cos będzie działo się także na Polach Grunwaldzkich. W piątek, 16 lipca, raz jeszcze będzie można odwiedzić średniowieczny jarmark, a wieczorem posłuchać koncertów zespołów wykonujących muzykę folkową oraz dawną. Wyświetlony zostanie także film "Krzyżacy" w reżyserii Aleksandra Forda.

Inscenizacja bitwy

Po raz 600. wojska polsko-litewskie staną naprzeciw Krzyżaków pod Grunwaldem w sobotę 17 lipca. Przed inscenizacją bitwy, o godzinie 9.00 obradować będzie sejmik grunwaldzki (wspólne posiedzenie radnych sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, powiatu ostródzkiego i gminy Grunwald).

Trzy godziny później rozpocznie się apel na Wzgórzu Pomnikowym. Swoją obecność zapowiedzieli premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem będzie miał miejsce pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej i defilada.

Widowisko, na które wszyscy czekają rozpocznie się o godzinie 13.00. Rycerstwo ma wtedy uformować szyki bojowe i tak wyruszyć na pole bitwy, gdzie spodziewani są godzinę później. Około 2,2 tys. odtwórców ma wspólnie odśpiewać "Bogurodzicę" i ruszyć w bój. Inscenizacja potrwa godzinę.

Atrakcje (nie tylko) pod Grunwaldem

Także po bitwie organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla widzów, m.in.: pokazy lotów samolotów wojskowych Iskra czy występ Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zaśpiewają także takie zespoły, jak: Armia, Harlem i Boys. Na wieczór natomiast zaplanowano festiwal ognia.

Obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem zakończą się w niedzielę, 18 lipca, symbolicznym wyjściem wojsk na Malbork. Tam rycerstwo odtwarzać będzie oblężenie zamku.

Szczegółowy plan obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem sprawdzisz tutaj!

Szczegółowy plan, tego co będzie się działo pod Grunwaldem 17 lipca znajdziesz tutaj!

Marcin Wójcik

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojsko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama