Reklama

Mózg decyduje, do którego ucha przykładasz komórkę

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Pokaż mi, do którego ucha przykładasz telefon komórkowy, a powiem ci, która półkula twojego mózgu dominuje!

Zdjęcie

/PantherMedia
/PantherMedia
Wyniki badań naukowców ze szpitala Henry'ego Forda w Detroit wskazują, że aż 70 procent z nas trzyma komórkę prawą ręką przy prawym uchu i to oznacza, że dominuje u nich... lewa półkula mózgu.

Przyzwyczajenie jest silniejsze

Reklama

To ciekawe przyzwyczajenie, bo praworęcznym przecież trudniej wtedy na przykład coś prawą ręką zapisać. Mimo to przyzwyczajenie jest jakby silniejsze od nas. Naukowcy z Detroit dowodzą, że ma to związek z faktem, że u większości z nas centrum mowy znajduje się w lewej półkuli mózgu. To, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni, nie ma decydującego znaczenia - co czwarty z badanych trzyma komórkę swoją gorszą ręką, a tylko niespełna 10 procent z nas jest wszystko jedno. Te wyniki to owoc badań ankietowych, w których wzięło udział około 700 osób.

Informacja ważna przy diagnostyce chorób

Obserwacja, o której szczegółach badacze z Detroit mają poinformować w niedzielę podczas zjazdu Association for Research in Otolaryngology w San Diego, może znaleźć co najmniej dwa zastosowania. Po pierwsze może pomóc w łatwiejszym określaniu dominującej półkuli mózgu. To potrzebne czasem w neurologii badanie bywa normalnie dość kłopotliwe. Może też przy okazji sugerować, że nie ma silnego ryzyka raka mózgu, związanego z używaniem komórek. Jeśli większość z nas przykłada aparat do prawego ucha, nowotwory po prawej stronie powinny pojawiać się częściej - tak się jednak nie dzieje.

Grzegorz Jasiński

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciekawostki

Zobacz również

  • A gdyby Lenin był hipsterem...

    Co by było, gdyby Włodzimierz Lenin był hipsterem, nosił potarganą dżinsową kamizelkę nabijaną ćwiekami, tunele w uszach, a na ramionach prezentował "dziary" wysławiające Związek... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Mózg decyduje, do którego ucha przykładasz komórkę

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (60)

Dodaj komentarz
Asia

~Asia -

jestem praworęczna i zawsze słucham lewym uchem - nawet jeżeli używam słuchawek to mam założoną tylko lewą... wręcz irytuję się jak jestem zmuszona słuchać prawym uchem

J11

~J11 -

Jestem praworęczny i całe życie przykładałem lewą do lewego ucha. Teraz od dwóch lat przykładam prawą ręką do prawego ucha. DLATEGO ŻE ZROBIŁ MI SIĘ ZA UCHEM, MAŁY GUZEK. Nigdy dotąd nie zapominam się i przyzwyczajenie ani mózg za mię nie wybiera. Wybieram JA I MÓJ MÓZG WYKONUJE TO CO JA CHCĘ BEZ ZAPOMINANIA. Teraz mam prawe ucho chore i od dwóch tygodni przykładam do lewego i też się nie zapominam. Wynika z tego że ja to moja dusza która kieruje moim mózgiem.MÓJ MÓZG TO MÓJ DYSK, RAMU, PROCESOR, A JA- czyli moja dusza TYM WSZYSTKIM KIERUJĘ. To tak pół żartem ha ha ha ha ha .

landryna

~landryna -

Wyniki badań naukowców nie są pełne. Większość mężczyzn trzyma komórkę przy prtzyrodzeniu bo akurat w tym miejscu mają swój mózg.

m

~m -

Ja przykładam wyłącznie do prawego, bo na lewe jestem głucha, piszecie bzdury...

zausznik

~zausznik -

A ja ,przykładam słuchawkę do środkowego ucha ;) w prawym uchu ;) , bo lewe ucho mam bardziej ,,dębowe" :). Wybieram tylko rękę.Ale tu jestem ortodoksem;) No coż-jak nie lila,to róż...

Exer

~Exer -

Stek bzdur o tym do którego ucha przykładamy słuchawkę decyduje to czy jesteśmy prawo czy lewo ręczni, jeszcze nie widziałem żeby ktoś prawo ręczny przykładał słuchawkę lewą ręką,

kołomurka decyduje że musk ......

~kołomurka decyduje że musk ...... -

pryngiel i "na parę"

Zastanow sie!

~Zastanow sie! -

choinka to jestem w grupie 30 % ludzi ktorzy lewa reka przykladaja do lewej reki.

m

~m -

Ja przykładam wyłącznie do prawego, bo na lewe jestem głucha, piszecie bzdury...

doman46

~doman46 -

A ja to co jestem? Rozmowe rozpoczynam od prawego ucha, po upływie ok. minuty odruchowo przekładam na lewe, po następnej minucie znowu na prawe itd., aż rozmowa sie skończy.

Reklama