Reklama

Mózg decyduje, do którego ucha przykładasz komórkę

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Pokaż mi, do którego ucha przykładasz telefon komórkowy, a powiem ci, która półkula twojego mózgu dominuje!

Zdjęcie

/PantherMedia
/PantherMedia
Wyniki badań naukowców ze szpitala Henry'ego Forda w Detroit wskazują, że aż 70 procent z nas trzyma komórkę prawą ręką przy prawym uchu i to oznacza, że dominuje u nich... lewa półkula mózgu.

Przyzwyczajenie jest silniejsze

Reklama

To ciekawe przyzwyczajenie, bo praworęcznym przecież trudniej wtedy na przykład coś prawą ręką zapisać. Mimo to przyzwyczajenie jest jakby silniejsze od nas. Naukowcy z Detroit dowodzą, że ma to związek z faktem, że u większości z nas centrum mowy znajduje się w lewej półkuli mózgu. To, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni, nie ma decydującego znaczenia - co czwarty z badanych trzyma komórkę swoją gorszą ręką, a tylko niespełna 10 procent z nas jest wszystko jedno. Te wyniki to owoc badań ankietowych, w których wzięło udział około 700 osób.

Informacja ważna przy diagnostyce chorób

Obserwacja, o której szczegółach badacze z Detroit mają poinformować w niedzielę podczas zjazdu Association for Research in Otolaryngology w San Diego, może znaleźć co najmniej dwa zastosowania. Po pierwsze może pomóc w łatwiejszym określaniu dominującej półkuli mózgu. To potrzebne czasem w neurologii badanie bywa normalnie dość kłopotliwe. Może też przy okazji sugerować, że nie ma silnego ryzyka raka mózgu, związanego z używaniem komórek. Jeśli większość z nas przykłada aparat do prawego ucha, nowotwory po prawej stronie powinny pojawiać się częściej - tak się jednak nie dzieje.

Grzegorz Jasiński

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciekawostki

Zobacz również

  • Atomowe latarnie. Cud techniki, który rozkradli złomiarze

    Północne wybrzeże Rosji ma długość kilku tysięcy kilometrów. Kiedy nadchodzi zima noc może trwać nawet 100 dni. Wówczas nawet najprostsze czynności stają się problemem. więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Mózg decyduje, do którego ucha przykładasz komórkę

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (60)

Dodaj komentarz

Reklama