Reklama

Kim są tajemniczy Łowcy Burz?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Gdy dokoła trzaskają pioruny, nie siedzą skuleni w piwnicy. Wręcz przeciwnie - są w swoim żywiole. Łowcy Burz - bo tak się nazywają, obserwują i dokumentują groźne zjawiska meteorologiczne, a gdy zachodzi taka potrzeba - biją na alarm, ostrzegając nieświadomych zagrożenia ludzi. Można powiedzieć, że to prawdziwi bohaterowie XXI wieku.

Zdjęcie

21.06.2012. Burza nad Warszawą. Fot. Artur Surowiecki /Łowcy Burz /materiały prasowe
21.06.2012. Burza nad Warszawą. Fot. Artur Surowiecki
/Łowcy Burz /materiały prasowe

Kim są tajemniczy Łowcy Burz? Pierwszy raz usłyszeliśmy o nich, gdy w lipcu 2007 r. tornado nawiedziło Częstochowę. Media ogólnopolskie milczały o zagrożeniu, ponieważ Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej je przegapił. Nikt nie zginął, bo niebezpieczeństwo w porę dostrzegli łowcy burz i poinformowali komercyjne media.

Reklama Dziś Łowcy są znani w całej Polsce i prowadzą chętnie odwiedzaną stronę internetową "www.lowcyburz.pl". Ich ekipa to 12 facetów z różnych regionów Polski. Nie miejsce zamieszkania się jednak liczy. Wszystkich łączy jedno - uwielbiają burze, a także ekstremalne i niebezpieczne zjawiska meteorologiczne. Gdy wokół trzaskają pioruny, oni nie siedzą skuleni w piwnicy. Chwytają za aparaty fotograficzne, kamery i ruszają w teren. Dokumentują i opisują, to co widzą i dzielą się swoją wiedzą na łamach strony.

Czasem ich hobby potrafi być niebezpieczne. Zwłaszcza dla kogoś, kto postanawia łowić burze na własną rękę, bez odpowiedniego przygotowania.
- Taka osoba może dostać się w sam środek burzy, tam gdzie występuje silny wiatr, albo opad gradu. Może się zdarzyć, że natrafi na trąbę powietrzną - mówi Artur Surowiecki, łowca burz i przedstawiciel stowarzyszenia "Skywarn Polska".
- Odradzałbym także oglądania burzy w pobliżu wszelkich masztów, słupów telegraficznych, czy wielkich banerów reklamowych. Śmiertelnie niebezpieczne może być także obserwowanie piorunów w górach. W wypadku, gdy jesteśmy na szlaku i rozpoczyna się burza, radziłbym jak najszybciej zejść chociażby do lasu. Powszechnie wiadomo przecież, że im wyższy punkt, tym bardziej narażony na trafienie piorunem - dodaje Piotr Żurowski, rzecznik prasowy Skywarn Polska i doświadczony Łowca Burz. Kiedyś, jak wspomina, zdarzyło mu się zobaczyć uderzający piorun z odległości 70 metrów.
- Nic mi się nie stało, ale ktoś, kto nie jest przyzwyczajony, mógłby doznać szoku. Ponadto promieniowanie elektromagnetyczne przy takim wyładowaniu, mogłoby być szkodliwe dla osób z wszczepionymi rozrusznikami serca - opowiada.

Łup Łowców Burz

liczba zdjęć: 11

Polscy Łowcy Burz czasem z zazdrością spoglądają na swoich kolegów z branży, pracujących w innych krajach, gdzie do dyspozycji są znacznie nowocześniejsze technologie. - W USA jest to znacznie bardziej rozwinięte. Tamtejsi łowcy mają wsparcie specjalistycznych służb, dysponują fachową aparaturą pomiarową, mogą przeprowadzać badania. My mamy aparaty, kamery, czasem kontaktujemy się z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi - opowiada Artur Surowiecki.

Pomimo technologicznych braków, polscy łowcy mają na swoim koncie sporo celnych prognoz - Moim największym sukcesem było przewidzenie burzy z dnia 3 czerwca 2010 roku i ostrzeżenie ludzi za pomocą SMS-ów przed powodzią. W tym roku przewidzieliśmy też ostatnie trąby powietrzne - wymienia Piotr Żurowski, który po cichu marzy, aby nagrać pewnego dnia na kamerze prawdziwe tornado.
- W tym co robię urzeka mnie piękno obserwowanych zjawisk. Uwielbiam je fotografować. Ale naszą misją jest głównie edukowanie i ostrzeganie ludzi. Jesteśmy organizacją non-profit i nie czerpiemy zysków z naszej działaności. Ale to żadna przeszkoda. Łowię burzę, nie patrzę na zysk i wiem, że będę to robił jeszcze przez długie lata - zapewnia Piotr Żurowski.

Zdjęcie

Burza w okolicach Limanowej, fot. Karol Śliwa /Łowcy Burz /materiały prasowe
Burza w okolicach Limanowej, fot. Karol Śliwa
/Łowcy Burz /materiały prasowe

Więcej o Łowcach Burz dowiecie się z ich strony internetowej: www.lowcyburz.pl. Wszystkie zdjęcia wykorystane w materiale pochodzą z facebookowego fanpage Łowców.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciekawostki

Więcej na temat:Piorun | burza | pioruny | Łowcy Burz

Zobacz również

  • Zamiast gasić, podpalają!

    Wśród członków Ochotniczej Straży Pożarnej zdarzają się piromani! Podkładając ogień dla kilkunastu złotych zarobku, plamią honor munduru... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Kim są tajemniczy Łowcy Burz?

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (15)

Dodaj komentarz
ola

~ola -

w USA to są ludzie wykształceni w dziedzinie meteo i mają odpowiedni sprzęt do tego, u nas to tylko zabawa w fotki i filmiki marnej jakości do tego .

ww2

~ww2 -

dokładnie ! mają hobby a nie bohaterami są. równie dobrze za bohaterów uznać można tych co lubią ze spadochronem, na bungy, czy sex bez zabezpieczeń z prostytutką

księżniczka

~księżniczka -

mnie i moje psy poszukiwacze tych przygód niejednokrotnie już obserwowali.Żyję.Ciekawe czy oni jeszcze mówią i mają włosy?Dobrze ,że zawału nie dostałam i to rozległego! Natomiast moja miniaturka ,piesek adoptowany ma duży uszczerbek na zdrowiu!

Kasia

~Kasia -

uuu,to w Polsce też są łowcy burz???niesamowite....ciekawe co jeszcze ściągniemy z tej znienawidzonej Ameryki....Śmieszny ten nasz kraj

góralka

~góralka -

No tak,typowy Polak widzę nade mną się popisał komentarzem.Jak ktoś ma jakieś hobby,robi coś fajnego ale innego to od razu wykpić,wyśmiać,pokazać że jest to mało praktyczne.Do tego brak umiejetności czytania ze zrozumienie-w tekście wyraźnie pisze że udało im się ostrzec ludzi przed powodzią,przewidzieć burzę.Jeśli to jest dla kogoś mało praktyczne to niech sam zrobi coś pożytecznego zamiast krytykować wszystko i wszystkich:)

pogromcaburz

~pogromcaburz -

Jestem pełen podziwu dla tych młodych ludzi którzy wpadli na tak genialny i trafiony pomysł.Portal przeznaczony jest dla ludzi którzy tym się interesują a także dla ludzi którzy chcieli by wiedzieć jaka czeka ich pogoda np.na urlopie.Uważam ze łowcy burz są na etapie rozwoju który zmierza w dobrym kierunku.Strona ta pełni także rolę edukacyjną wyjaśniając i opisując a także umieszczając zdjęcia.Jak dla mnie strona łowców burz jest w pełni zadowalająca i wiarygodna.Prognozy są w BARDZO dużej części sprawdzalne.Jest to fenomen na tle tych wszystkich TVN-owskich pogodynek które plotą BZDURY i tylko ładnie wyglądają.Panowie jesteście w 99% naj gdyby nie to że serwery ze stroną wam zawieszają się.Myślę ze to jest szczegół do opracowania:-) POZDRAWIAM!

a dlaczego

~a dlaczego -

Marsyjanie atakują dosłownie i w przenośni bo burze z huraganami występowały wcześniej jakieś 5 lat do teraz w planetach Układu Słonecznego mniej stabilnych niż Ziemia.

Emileneberg

~Emileneberg -

To jest TOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!

juchogrom

~juchogrom -

panienki zrzucają majtki przez szyje jak usłyszą że jestem łowcą burz....

cynik

~cynik -

No i co w tym niezwyklego ???? Phi......Niech zainstaluja baterie kondensatorow polaczona z zestawem anten-piorunochronow i odzyskaja ulamek energii pioruna. Same fotki sa ladne, ale malo praktyczne.

Reklama