5 rad, dzięki którym zrobisz świetne zdjęcia komórką

Steven Alvarez, jeden z czołowych fotografów National Geographic, jest zdania, że najlepszym aparatem na świecie jest ten, który akurat trzymamy w ręce. Najczęściej staje się nim... nasz smartfon. Nie oznacza to jednak, że nie da się nim zrobić zapierających dech w piersiach zdjęć.

Amerykański fotograf przekonuje, że ważniejsze od specyfikacji technicznej aparatu i drogiego obiektywu jest wyczucie chwili i stosowanie się do kilku naprawdę prostych zasad. Dzięki nim i wasze zdjęcia wyglądać będą jeszcze lepiej.

1. Zwracaj uwagę na światło

"Zdjęcia to poezja pisana światłem" - mówi Alvarez. Podpowiada też, że swoje wiersze najlepiej jest pisać z samego rana, kiedy to słońce dopiero wschodzi lub pod wieczór podczas tak zwanej "golden hour" ("złotej godziny"). To czas, w którym największa widoczna nam gwiazda chowa się za horyzontem.

W zależności od pory roku zachód słońca obserwujemy o różnych godzinach, ale jedno jest niezmienne - to bezsprzecznie najlepsza pora na robienie zdjęć. Nie oznacza to jednak, że późnym wieczorem należy schować aparat. Nic z tego! Trzeba jednak pamiętać, że fotografowanie nocą przy sztucznym świetle jest o wiele bardziej wymagające.

Naturalne oświetlenie daje najlepsze efekty, a my jesteśmy w stanie uchwycić najbardziej żywe kolory. Pozostając przy tych ostatnich - szukajcie kontrastów wyrazistych kolorów.

2. Nie trzymaj komórki lub aparatu wyłącznie przed sobą

W jaki sposób najczęściej robimy zdjęcia? Wyciągamy smartfona z kieszeni, podnosimy go na wysokość oczu i obserwujemy fotografowane obiekty na wyświetlaczu. Czy to coś złego? Nie, ale warto to urozmaicić.

Trudno przekonać się do robienia zdjęć "na czuja", czyli bez patrzenia w malutki ekran LCD - może to jednak przynieść najlepsze rezultaty. Nie bójcie się wyciągania rąk w górę lub "cykania" z poziomu chodnika. Komórka, w przeciwieństwie do profesjonalnej lustrzanki właściwie nic nie waży. Trzeba to wykorzystać!

Nie bójcie się też szukać ciekawych kątów. Czasami wystarczy wystawić rękę, w której trzymamy smartfona za okno, by "złapać" ten jedyny w swoim rodzaju kadr. 

Reklama

3. "Chwyć moment"

Życie nie tylko pisze najlepsze scenariusze, ale i dostarcza najlepszych tematów na zapadające w pamięć zdjęcia. Obserwuj uważnie to, co dzieje się dookoła ciebie. Często małe, pozornie nic nie znaczące momenty mogą stać się wdzięcznym "obiektami" do sfotografowania.

Spotkani na ulicy ludzie nie pozują, dlatego trzeba być nie tylko czujnym, ale i "niewidzialnym". Tutaj z pomocą przychodzą smartfony wyposażone w aparaty. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że wszyscy robią sobie nimi zdjęcia. Inaczej zareagujemy na kogoś, kto wyciąga z kieszeni telefon, niż na osobę rozstawiającą profesjonalny sprzęt.

Alvarez podkreśla, że część swoich najlepszych zdjęć zrobił smartfonem Nokia Lumia 930, który z powodzeniem zastępuje mu wart tysiące dolarów sporej wielkości aparat. Telefonem udało mu się uchwycić chwile bez zdradzania swoich zamiarów. Gdyby fotografował on lustrzanką, to wszyscy "aktorzy ulicy" patrzyliby w jego obiektyw.

4. Zwracaj uwagę na krawędzie

Diabeł tkwi w szczegółach, a te potrafią zepsuć nawet najbardziej niezwykły moment uchwycony na fotografii. Dlatego też trzeba zwracać szczególną uwagę nie tylko na to, co dzieje się w centrum zdjęcia, ale i na jego krawędziach. Te ostatnie są niezwykle istotne.

Przed naciśnięciem spustu migawki trzeba zadać sobie pytanie: jak skomponuję kadr? Pewne elementy otoczenia nie powinny się w nim znaleźć.

Na całe szczęście w dobie fotografii cyfrowej zrobione zdjęcia możemy przycinać. Możliwe jest to nawet z poziomu telefonu. Taki zabieg może "uratować" niejedną cenną fotografię.

5. Nie zapominaj o kontekście

Najlepsze fotografie to takie, z których możemy "wyczytać" historię. Dlatego nawet detale powinny zostać osadzone w szerszym kontekście. Podobnie rzecz ma się ze zdjęciami ciekawych miejsc czy portretami.

Te dobrze jest budować przy pomocy szerokich kadrów, które pozwolą na umiejscowienie akcji w przestrzeni.

To jeszcze nie koniec. Po zapoznaniu się z tymi zasadami dobrze jest je od czasu do czasu... łamać. Fotografie wykonane nie w oparciu o prawidła, ale własną intuicję są prawdziwą sztuką.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy