Perseidy w weekend. Jaka będzie pogoda na noc spadających gwiazd?

Długi weekend zmierza do nas wielkimi krokami, a wraz z nim okazja do obserwacji nocnego nieba. Perseidy, czyli jeden z najbardziej regularnych rojów meteorytów można obserwować latem, a prawdziwe nasilenie ma miejsce 12 i 13 sierpnia. Czy pogoda w długi weekend pozwoli na nocne obserwacje?

Perseidy i noc spadających gwiazd sierpniowy weekend

Perseidy to wyjątkowe zjawisko, które możemy obserwować każdego roku latem, a zwłaszcza w sierpniu. To właśnie ta regularność jest jedną z ważniejszych cech zjawiskowego roju meteorytów. Ludzkość obserwuje Perseidy od około 2000 lat, każdego roku przyciągając wzrok obserwatorów, jak i przypadkowych ludzi zachwyconych niecodziennym zjawiskiem.

Chociaż Perseidy można obserwować już od połowy lipca, to szczyt aktywności przypada na połowę sierpnia, zwłaszcza na okres od 9 do 14 dnia tego miesiąca. To składa się wręcz idealnie, bo w Polsce wypada akurat długi weekend. Czy jednak wszystko ułoży się po naszej myśli?

Reklama

Pogoda na długi weekend. Zobaczymy Perseidy?

Pogoda w Polsce bywa kapryśna. Przekonali się o tym ci, którzy niedawno chcieli zobaczyć pełnię Księżyca w sierpniu. Ta miała oczywiście miejsce, jednak warunki pogodowe i wszechobecne chmury skutecznie utrudniły obserwację zjawiska. Jak będzie w przypadku Perseid? Okazuje się, że prognozy są całkiem optymistyczne.

Przede wszystkim meteorolodzy wskazują na poprawę pogody w niemal całej Polsce jeszcze przed weekendem. W wielu miejscach pogoda poprawi się, dość powszechnie odczuwalny będzie wzrost temperatury i (przynajmniej częściowo) mniej opadów. Deszcz w długi weekend ma pojawiać się jedynie na wschodzie kraju, a średnio wskazania termometrów mają oscylować w granicach 19-24 stopni Celsjusza.

Na brak ciepła przed długim weekendem w sierpniu narzekać nie będą mieszkańcy południowego zachodu Polski. To tam ma być najcieplej, bo aż 26 stopni. Jeszcze cieplej będzie w sam weekend. Centralna Polska osiągnie 29 stopni, południe natomiast 30. Na zachodzie możliwe będą burze, a same opady (głównie przelotne) w różnych miejscach kraju.

Księżyc a Perseidy. Czy będzie coś widać?

Warunki pogodowe jawią się jako optymalne, nie powinny przeszkadzać w obserwowarniu Perseid. A co z Księżycem? Mocna łuna bijąca od naszego ziemskiego satelity potrafi przysłonić blaskiem wszystko to, co widoczne na nocnym niebie. Na szczęście ostatnia pełnia Księżyca miała miejsce ponad tydzień temu.

Oznacza to, że jego światło nie powinno stanowić większej przeszkody w obserwowaniu Perseid. Mimo tego, warto wybrać odpowiednie miejsce na noc spadających gwiazd. W tym celu można udać się za miasto, na tereny oddalone od skupisk świateł. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć znacznie więcej - a będzie na co popatrzeć. W nocy z 12 na 13 sierpnia aktywność roju wynosi 100 ZHR - czyli sto meteorytów na minutę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: perseidy | Meteoryt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy