Jak uzyskać dostęp do treści blokowanych regionalnie lub w poszczególnych krajach

Dostęp do treści internetowych zdaje się nieograniczony, natomiast nie wszystkie materiały są powszechnie dostępne. Część filmów, seriali, stron internetowych, czy utworów muzycznych jest ekskluzywna dla określonych części świata. Jak uzyskać dostęp do treści blokowanych regionalnie lub w poszczególnych krajach? Istnieje kilka skutecznych metod, a w tym artykule przeczytasz o najlepszych z nich.

Czym jest blokada regionalna i jak działa?

Blokada regionalna to mechanizm stosowany przez dostawców treści internetowych, takich jak platformy streamingowe, strony internetowe czy serwisy muzyczne. Tego typu działania ograniczają dostęp do treści w zależności od lokalizacji użytkownika. Weryfikacja położenia odbywa się na podstawie sprawdzenia adresu IP użytkownika (Internet Protocol Address). Treści objęte blokadą zazwyczaj nie wyświetlają się w wyszukiwarkach serwisów lub występują w postaci nieaktywnych treści. Z kolei ręczne przejście do materiału za pomocą bezpośredniego linku poskutkuje pojawieniem się informacji o niedostępnych treściach. Ograniczenia są zazwyczaj związane z umowami licencyjnymi i wynikają z praw autorskich, dystrybucji lub innych regulacji prawnych.

Jak uzyskać dostęp do treści blokowanych regionalnie?

Istnieje kilka skutecznych metod na obejście blokady regionalnej. Każda z nich w pewnym sensie modyfikuje adres IP, z którego próbujemy otworzyć zablokowaną treść. Jednym z najlepszych i najprostszych rozwiązań jest VPN (Wirtualna sieć prywatna). Po odpowiednim skonfigurowaniu program nawiąże połączenie z serwerem w innym kraju, co skutkuje przypisaniem mu tamtejszego adresu IP. VPN pozwala wybrać, z jakiego kraju wychodzi połączenie, dzięki czemu użytkownik dostaje dostęp do treści na całym świecie. W dalszej części materiału sprawdzisz najlepszy VPN.

Inną metodą jest serwer proxy. Rozwiązanie działa na podobnej zasadzie co VPN, a więc przekierowuje ruch internetowy użytkownika przez serwer w innej lokalizacji. Należy mieć jednak na uwadze, że niektóre znane serwery proxy są blokowane przez część stron internetowych z ograniczeniami regionalnymi. W odróżnieniu od usług VPN serwer proxy nie szyfruje połączenia, przez co ochrona prywatności jest na dużo gorszym poziomie.

Ciekawym rozszerzeniem jest Smart DNS (Domain Name System). Rozwiązanie nie wpływa na adres IP na większości stron. Usługa jest aktywowana, kiedy wykryje stronę z blokadą geograficzną. W takiej sytuacji narzędzie automatycznie przekieruje ruch przez proxy.

Warto zauważyć, że część producentów VPN-ów oferuje także serwery proxy i Smart DNS. Co więcej, niektóre narzędzia są dostępne z poziomu rozszerzeń w przeglądarce internetowej. Oznacza to, że użytkownik będzie mógł w prosty i szybki sposób zamaskować swoje IP, co pozwoli uzyskać dostęp do treści blokowanych regionalnie lub w poszczególnych krajach.

Mało popularną metodą jest przeglądarka TOR (The Onion Router). Rozwiązanie przekierowuje ruch internetowy przez wiele węzłów, z których każdy ma informacje jedynie o poprzednim IP. Przekłada się to na skuteczne ukrycie IP użytkownika. Jedyny problem to prędkość działania. Przeglądarka TOR sprawdzi się jedynie przy zablokowanych stronach i materiałach tekstowych. Oglądanie wideo, czy nawet słuchanie muzyki będzie praktycznie niemożliwe.

Najlepsza metoda na obejście blokad regionalnych - VPN

Najbardziej kompleksowym, najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na dostęp treści blokowanych regionalnie lub w poszczególnych krajach jest VPN. Użytkownik ręcznie wybiera kraj, w którym chce nawiązać połączenie. Takie rozwiązanie pozwala sprawne przełączanie się między różnymi lokalizacjami. Dzięki temu użytkownik dostaje dostęp do blokowanych treści na całym świecie. Z VPN-ami dodatkowe materiały zyskają widzowie platform streamujących wideo, czy subskrybenci serwisów z muzyką.

 Zaraz po skończeniu filmu dostępnego w Ameryce, można połączyć się z Japonią w celu sprawdzenia tamtejszych nowości. VPN można też wykorzystać podczas zagranicznego wyjazdu. Takie rozwiązanie pozwoli być na bieżąco ze wszystkimi polskimi nowościami. Duża część producentów oferuje też programy na systemy mobilne, a nawet routery. Dzięki temu użytkownik obejrzy blokowane treści także na smartfonie, czy tablecie.

Co więcej, VPN tworzy bezpieczny i szyfrowany kanał połączenia. Oznacza to, że ruch w sieci jest zabezpieczony, a IP użytkownika będzie odporne na nieautoryzowany dostęp.

Zalety VPN

  • Prywatność i anonimowość. VPN-y przez ukrycie IP, skutecznie maskują tożsamość użytkownika.
  • Większe bezpieczeństwo. Szyfrowanie połączenia i danych chroni przed cyberatakami, szczególnie na niezabezpieczonych sieciach.
  • Uniwersalność. Programy VPN można zazwyczaj skonfigurować na różnych urządzeniach i systemach operacyjnych. Niektóre sprzęty i usługi pozwalają na aktywację VPN-a bezpośrednio na routerze.

Wady VPN

  • Spadek prędkości internetu. Szyfrowanie i przesyłanie danych przez serwery VPN może prowadzić do zauważalnego spadku prędkości połączenia.
  • Koszt. Istnieją darmowe rozwiązania, natomiast za najbardziej dopracowane VPN-y trzeba będzie zapłacić.

Rynek VPN-ów jest liczny, a wśród najpopularniejszych producentów można wymienić Surfshark VPN, Express VPN, czy Open VPN. Wybór spośród najpopularniejszych narzędzi może być problematyczny. Jeśli zastanawiasz się nad idealnym programem dla siebie, zachęcam do sprawdzenia naszego rankingu, gdzie porównano ceny, możliwości i unikalne funkcje rozwiązań od różnych producentów.

O serwisie Android.com.pl

Serwis Android.com.pl powstał w 2008 roku i od ponad 15 lat gromadzi entuzjastów technologii. Jest to też najpopularniejszy w Polsce niezależny portal o nowych technologiach. Stronę odwiedza 3,5 miliona osób miesięcznie, a 400 tysięcy czytelników śledzi nasze media społecznościowe. Na stronie przeczytasz recenzje sprzętów elektronicznych, pojazdów, a także dowiesz się o nowinkach z dziedziny technologii, rozrywki, motoryzacji, czy finansów. Na Android.com.pl przeczytasz też kompleksowe poradniki i rankingi, które pozwolą wybrać sprzęt idealny do potrzeb czytelnika.

Artykuł sponsorowany


.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy