Wszawica – wstydliwy problem

Wszawica to nie tylko temat powszechny, ale jednocześnie wstydliwy. Bardzo łatwo zarazić się wszawicą przez bezpośredni kontakt. Gnidy, wszy występują najczęściej u dzieci, ponieważ to one w czasie zabawy stykają się głowami. Wszawica może jednak pojawić się także u osób dorosłych i aby nie rozprzestrzeniła się, należy szybko zareagować.

Wszystko o wszach 

Wszawica wywołana jest przez wesz głowową, jaka to żyje tylko i wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka. Wesz żywi się krwią, zaś jej wielkość nie przekracza 3 milimetrów. Musimy wiedzieć, że larwy, gnidy, wszy są koloru biało – brązowego, zaś ich rozmiar odpowiada główce szpilki. Samica wszy każdego dnia składa około ośmiu jaj, które zawierają substancję klejącą a tym samym przyczepiają się do skóry głowy. Larwa wylęga się po dziesięciu dniach a później przekształca w dorosłego osobnika. 

Reklama

W miejscu, w którym ukąsi nas wesz powstaje maleńkie zgrubienie, które piecze, swędzi i zmusza do drapania. Wesz porusza się pełzając, dlatego zarazić się możemy jedynie w sposób bezpośredni z chorą osobą. Największe zagrożenie jest, więc wśród dzieci, które w czasie zabaw na ogół nie utrzymują dystansu. 

Gdzie występują wszy i gnidy?

Czasem panuje przekonanie, że wszy i gnidy związane są z ubóstwem, biedą, brudem, nieprzestrzeganiem higieny ciała. Nadal także, temat wszawicy jest wstydliwy i niechętnie o nim rozmawiamy, uważając go za tabu. Jednakże, fakt jest taki, iż problem wszawicy istnieje na całym świecie, na każdym kontynencie i w każdej populacji. 

Wszy rozprzestrzeniają się wszędzie tam, gdzie żyją duże skupiska ludzi. Wszawicą możemy się także zarazić niemalże wszędzie; w przedszkole, w szkole, w domu czy też na kolonii, ale także przez pożyczanie sobie szczotek do włosów, frotek, lub czapek. 

Ważne fakty o wszach

Wesz nie może żyć bez człowieka, który jest jej żywicielem, dlatego po eliminacji pasożyta nie trzeba odkażać mieszkania. Warto wiedzieć także, że wesz głowowa nie bytuje także na zwierzętach domowych.

Wszy pełzają, wbrew panującemu poglądowi nie skaczą, dlatego do zakażenia może dojść jedynie w bezpośredni sposób. Bardzo łatwo zarazić się wszawicą, dlatego należy regularnie kontrolować włosy. Aby uniknąć zarażenia, trzeba unikać kontaktu z włosami innych ludzi. 

Jak rozpoznać wszawicę?

Charakterystycznym a zarazem pierwszym objawem wszawicy jest świąd. Jeśli nie możemy przestać drapać się po głowie, warto skontrolować swoje włosy oraz stan głowy. Jaja wszy, zwane, jako gnidy znajdują się u nasady włosów i mają biały kolor. Często przypominają, więc nam także łupież, jednakże nie jest łatwo je usunąć. Wszy bytują na ogół z tyłu głowy oraz nad uszami. Dorosłe wszy możemy zauważyć gołym okiem. 

W jaki sposób leczyć wszawicę?

Wszawicę można wyleczyć, ponieważ wybrać wystarczy sprawdzony i rekomendowany preparat, najlepiej polecony przez lekarza. Przed jego użyciem sprawdzić należy czy jest bezpieczny a także czy nie powoduje odczynu alergicznego. Preparat już za pierwszym razem usunie wszy, lecz zabieg należy powtórzyć po tygodniu, aby nie było nawrotu. 

Wszawicę najczęściej można zwalczyć we własnym domu, lecz są sytuacje, kiedy potrzebna jest interwencja lekarza. Warto to zrobić, jeżeli dziecko, które ma wszy nie skończyło jeszcze dwóch lat, ma astmę lub alergię, bądź też wszy są tak bardzo rozprzestrzenione, że pojawiają się na brwiach oraz rzęsach. 


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: wszy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy