Spermbot - robot w służbie męskiej płodności

Bioniczna sperma, czyli nasienie wypełnione nanomaszynami może wkrótce stać się czymś powszednim. Naukowcy na całym świecie pracują nad sposobami, które pomogą mężczyznom mającym problem z płodnością w założeniu rodzin.

W czym tkwi problem? W wielu przypadkach są nim plemniki, które nie są odpowiednio aktywne - innymi słowy nie poruszają się na tyle żwawo, aby w ogóle mogło dojść do zapłodnienia.

Naukowcy z ośrodka badawczego IFW Dresden doszli do wniosku, że przyda im się pomoc - na szczęście nieinwazyjna - z zewnątrz.

Odpowiedzią na ten problem jest Spermbot - wykonana z metalu konstrukcja o kształcie spirali, która pomoże pojedynczemu plemnikowi przedostać się do komórki jajowej i w efekcie dokonać jej zapłodnienia.

Reklama

Spirala przyczepia się do witki męskiej gamety i wprawia ją w ruch. Można nią nawet kierować wykorzystując do tego celu małe pole elektromagnetyczne.

Jak do tej pory to ciekawe rozwiązanie było testowane wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. Przed badaczami jeszcze sporo pracy. Nie jest jednak wykluczone, że już wkrótce wypróbują oni skuteczność Spermbota "w warunkach bojowych".

Czy naukowcom z Drezna uda się zwalczyć problem męskiej impotencji? Początek ich badań jest obiecujący.

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości będziemy mieć do czynienia z robotami nie tylko na ulicach, ale nawet we wnętrzu własnego ciała.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy