Spadek wagi poprawia stan zdrowia, nie poprawia humoru

Utrata wagi poprawia stan naszego zdrowia, ale niekoniecznie poprawia nam humor. Takie zaskakujące wyniki badań psychologów z University College London przynosi najnowsze wydanie internetowego czasopisma "PLOS ONE".

Badacze zaznaczają, że doniesienia nie mają nas zniechęcić do odchudzania, co najwyżej sprawią, że nasze, związane z tym oczekiwania będą bardziej realistyczne.

Prowadzone przez cztery lata badania blisko 2 tysięcy osób z nadwagą pokazały, że te, które były w tym czasie w stanie zrzucić najwięcej, ponad 5 procent wagi, średnio blisko 7 kilogramów, wykazywały zauważalną poprawę wyników badań analitycznych, ale były bardziej zagrożone depresją, niż te, które utrzymały się w granicach plus/minus 5 procent poprzedniej wagi.

U osób, które zrzuciły wagę, ryzyko pogorszenia nastroju, a nawet depresji rosło nawet o 78 procent. Gdy wzięto pod uwagę czynniki zewnętrzne, które równocześnie mogły doprowadzić do zmniejszenia wagi i depresji takie jak utratę kogoś bliskiego, ryzyko to rosło i tak o ponad połowę.

Reklama

Mechanizm tego zjawiska nie jest do końca jasny, może wiązać się z koniecznymi dla chudnięcia wyrzeczeniami i wysiłkiem. Tak czy inaczej, musimy się liczyć z tym, że nawet przesuwająca się w dół wskazówka wagi tak od razu nas nie uszczęśliwi.

- Nie chcemy nikogo zniechęcać do zrzucania wagi, co ma gigantyczne znaczenie dla naszego zdrowia, ale powinniśmy sobie zdawać sprawę, że samo chudnięcie nie przyniesie poprawy we wszystkich aspektach naszego życia - podkreśla pierwsza autorka pracy, dr Sarah Jackson z UCL Epidemiology & Public Health. Motywujące reklamy środków odchudzających często dają nam nierealistyczne obietnice, powinniśmy zdawać sobie sprawę i z wyzwań, które przed nami stoją - dodaje.

Badacze podkreślają, że żyjemy w czasach, w których trudno oprzeć się żywieniowym pokusom, dieta jest poważnym wyzwaniem, które nie pozostaje bez wpływu na nasze, także psychiczne samopoczucie. Jeśli czujemy się gorzej, nie wahajmy się poprosić rodziny czy przyjaciół o pomoc.

W podsumowaniu badacze przyznają, że praca dotyczy zaledwie okresu czterech lat. Być może po dłuższym czasie, kiedy po okresie odchudzania koncentrujemy się już tylko na utrzymaniu niższej wagi, są szanse na poprawę nastroju. W dalszych badaniach będą starali się to sprawdzić.

Grzegorz Jasiński

Informacja własna

RMF24.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy