Reklama

Samonapędzająca się otyłość

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Naukowcy znają kolejną przyczynę, dla której tak trudno nam walczyć ze zbędnymi kilogramami.

Zdjęcie

A waga ani drgnie... /PantherMedia
A waga ani drgnie...
/PantherMedia
Okazuje się, że stan otyłości wiąże się ze zmianami w pracy rejonu mózgu istotnego dla kontroli wagi ciała. Wyniki badań, prowadzonych w tej sprawie niezależnie przez naukowców z Seattle i Bostonu, publikuje w najnowszym wydaniu czasopismo "Journal of Clinical Investigation".

Zmiany w mózgu

Badacze z University of Washington w Seattle odkryli, że zarówno u ludzi, jak i gryzoni otyłości towarzyszą zmiany w mózgu, w rejonie podwzgórza, które ma zasadnicze znaczenie dla kontroli wagi ciała.

Reklama

Eksperymenty na zwierzętach pokazały, że już w ciągu pierwszych dni wysoko tłuszczowej diety obserwowano u nich procesy zapalne towarzyszące uszkodzeniu komórek nerwowych w rejonie jądra łukowatego podwzgórza, obszarze istotnym dla utrzymania równowagi energetycznej organizmu.

W prowadzonych metodą rezonansu magnetycznego badaniach mózgu osób otyłych zaobserwowano z kolei w rejonie podwzgórza nadmierny rozrost komórek glejowych. To również wskazuje na uszkodzenia tego obszaru mózgu.

Utrzymanie wagi pod kontrolą

Badacze z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie odkryli tymczasem, że u otyłych zwierząt w obszarze jądra łukowatego podwzgórza dochodzi do znacznego zwolnienia procesu wymiany komórek nerwowych.

Wcześniejsze badania pokazały, że rejon ten jest bardziej elastyczny, niż wcześniej się wydawało, a proces wymiany neuronów jest prawdopodobnie niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania podwzgórza także u dorosłych osobników.

Jak się teraz okazuje, ulega on zaburzeniu zarówno u zwierząt, których otyłość związana jest z wysoko tłuszczową dietą, jak i tych, które przybierały na wadze w związku z niedoborem leptyny. Jak się wydaje, to także może wpływać na zdolność utrzymania wagi pod kontrolą.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

Więcej na temat:naukowcy | otyłość | mózg | myszy | badania
POLECANE zwiń

Reklama

Skomentuj artykuł: Samonapędzająca się otyłość

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze: 41,

przeczytane przez: 61 osób Dodaj komentarz

Reklama