Reklama

Samonapędzająca się otyłość

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Naukowcy znają kolejną przyczynę, dla której tak trudno nam walczyć ze zbędnymi kilogramami.

Zdjęcie

A waga ani drgnie... /PantherMedia
A waga ani drgnie...
/PantherMedia
Okazuje się, że stan otyłości wiąże się ze zmianami w pracy rejonu mózgu istotnego dla kontroli wagi ciała. Wyniki badań, prowadzonych w tej sprawie niezależnie przez naukowców z Seattle i Bostonu, publikuje w najnowszym wydaniu czasopismo "Journal of Clinical Investigation".

Zmiany w mózgu

Badacze z University of Washington w Seattle odkryli, że zarówno u ludzi, jak i gryzoni otyłości towarzyszą zmiany w mózgu, w rejonie podwzgórza, które ma zasadnicze znaczenie dla kontroli wagi ciała.

Reklama

Eksperymenty na zwierzętach pokazały, że już w ciągu pierwszych dni wysoko tłuszczowej diety obserwowano u nich procesy zapalne towarzyszące uszkodzeniu komórek nerwowych w rejonie jądra łukowatego podwzgórza, obszarze istotnym dla utrzymania równowagi energetycznej organizmu.

W prowadzonych metodą rezonansu magnetycznego badaniach mózgu osób otyłych zaobserwowano z kolei w rejonie podwzgórza nadmierny rozrost komórek glejowych. To również wskazuje na uszkodzenia tego obszaru mózgu.

Utrzymanie wagi pod kontrolą

Badacze z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie odkryli tymczasem, że u otyłych zwierząt w obszarze jądra łukowatego podwzgórza dochodzi do znacznego zwolnienia procesu wymiany komórek nerwowych.

Wcześniejsze badania pokazały, że rejon ten jest bardziej elastyczny, niż wcześniej się wydawało, a proces wymiany neuronów jest prawdopodobnie niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania podwzgórza także u dorosłych osobników.

Jak się teraz okazuje, ulega on zaburzeniu zarówno u zwierząt, których otyłość związana jest z wysoko tłuszczową dietą, jak i tych, które przybierały na wadze w związku z niedoborem leptyny. Jak się wydaje, to także może wpływać na zdolność utrzymania wagi pod kontrolą.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

Więcej na temat:naukowcy | otyłość | mózg | myszy | badania

Zobacz również

  • Jaka jest najlepsza pora na trening?

    Tempo życia, praca, życie rodzinne oraz liczne dodatkowe zajęcia sprawiają, że większość osób nie może sobie pozwolić na luksus swobodnego wyboru pory treningu. Aktywność fizyczna zwykle prowadzona... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Samonapędzająca się otyłość

Przejdź do forum »

Wasze komentarze: 41,

przeczytane przez: 61 osób Dodaj komentarz

Reklama