Reklama

Rzucenie palenia dobrze działa na nerwy?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Wbrew potocznej opinii, rzucenie palenia ma na byłych palaczy efekt uspokajający - twierdzą brytyjscy naukowcy. Wiele zależy jednak od tego, czy palacz nie radzi sobie w codziennych życiowych sytuacjach, czy też pali, dlatego, że sprawia mu to przyjemność.

Zdjęcie

Będziemy się mniej denerwować, kiedy rzucimy palenie? /©123RF/PICSEL
Będziemy się mniej denerwować, kiedy rzucimy palenie?
/©123RF/PICSEL

Naukowcy z kilku placówek badawczych, w tym z uniwersytetów w Cambridge, Oxford i Kings's College w Londynie, ustalili, że w 68 przypadkach osób, które z powodzeniem rzuciły palenie zaobserwowano "znaczne" obniżenie stanów lękowych.

Efekt ten był wyraźniejszy u osób podatnych na zaburzenia nastroju i stany lękowe, palące dlatego że podświadomie szukały ucieczki od życiowych stresów, niż u palaczy palących dla przyjemności.

Reklama

Badania wykazują zarazem, że nieudane próby rzucenia nałogu u osób z zaburzeniami nastroju i podatnych na stany lękowe nasilają te stany w umiarkowanym stopniu.

U osób palących z upodobania - nieudane rzucenie palenia i powrót do nałogu nie zwiększało ogólnej podatności na stany lękowe.

Naukowcy tłumaczą to tym, że osobom palącym dla rozładowania niepokoju, trudniej wyjść z nałogu, ponieważ są bardziej podatni na to, by sięgnąć po papierosa tuż po przebudzeniu, by usunąć przykre objawy, których elementem jest niepokój.

Gdy skutecznie rzucą palenie przełamują powtarzające się stany lękowe i stają się przez to spokojniejsi.


Andrzej Świdlicki

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

PAP life

Zobacz również

  • Lars Andersen: Łucznik, przy którym Robin Hood to cienias

    Ponad 22 miliony wyświetleń na YouTube! Takim wynikiem może pochwalić się duński łucznik Lars Andersen, który ostatnie 10 lat swojego życia spędził na morderczym treningu. To, co potrafi, zawstydza... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Rzucenie palenia dobrze działa na nerwy?

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (24)

Dodaj komentarz

Reklama