Niewydolność serca groźna dla mężczyzn

Ryzyko zgonu z powodu niewydolności serca jest o 31 proc. większe w przypadku mężczyzn - informuje "European Journal of Heart Failure".

Jak wykazała dokonana przez hiszpańskich naukowców z uniwersytetu w Madrycie analiza badań przeprowadzonych na ponad 40 000 pacjentów i obejmujących okres około 3 lat, kobiety z przewlekłą niewydolnością serca żyją dłużej niż mężczyźni. Wcześniejsze prace nie wykazywały podobnego zjawiska, ponieważ wśród badanych dominowali mężczyźni.

Niebezpieczne uszkodzenie

W przypadku niewydolności serce (zazwyczaj lewa komora) nie radzi sobie z dostarczaniem odpowiedniej ilości krwi. Chory szybko się męczy, ma trudności ze złapaniem oddechu, pojawiają się obrzęki. Niewydolność serca to najczęstsza pojedyncza przyczyna przyjęcia do szpitala. Jest coraz częściej rozpoznawana, coraz większa jest bowiem populacja starszych osób, u których występuje. Coraz więcej osób przeżywa też zawał serca, którego następstwem jest uszkodzenie mięśnia sercowego.

U kobiet serce trudniej ulega uszkodzeniu, jest odporniejsze na arytmię i częściej zachowana jest tak zwana frakcja wyrzutowa - to znaczy ilość krwi, która trafia do krwioobiegu za każdym uderzeniem serca. Prawdopodobnie dlatego mają one szansę na dłuższe życie z chorobą.

Reklama
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: serce | kardiologia | układ krążenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy