Reklama

Niewydolność serca groźna dla mężczyzn

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Ryzyko zgonu z powodu niewydolności serca jest o 31 proc. większe w przypadku mężczyzn - informuje "European Journal of Heart Failure".

Zdjęcie

Choroby serca są bardziej niebezpiczne dla mężczyzn /PantherMedia
Choroby serca są bardziej niebezpiczne dla mężczyzn
/PantherMedia
Jak wykazała dokonana przez hiszpańskich naukowców z uniwersytetu w Madrycie analiza badań przeprowadzonych na ponad 40 000 pacjentów i obejmujących okres około 3 lat, kobiety z przewlekłą niewydolnością serca żyją dłużej niż mężczyźni. Wcześniejsze prace nie wykazywały podobnego zjawiska, ponieważ wśród badanych dominowali mężczyźni.

Niebezpieczne uszkodzenie

W przypadku niewydolności serce (zazwyczaj lewa komora) nie radzi sobie z dostarczaniem odpowiedniej ilości krwi. Chory szybko się męczy, ma trudności ze złapaniem oddechu, pojawiają się obrzęki. Niewydolność serca to najczęstsza pojedyncza przyczyna przyjęcia do szpitala. Jest coraz częściej rozpoznawana, coraz większa jest bowiem populacja starszych osób, u których występuje. Coraz więcej osób przeżywa też zawał serca, którego następstwem jest uszkodzenie mięśnia sercowego.

Reklama

U kobiet serce trudniej ulega uszkodzeniu, jest odporniejsze na arytmię i częściej zachowana jest tak zwana frakcja wyrzutowa - to znaczy ilość krwi, która trafia do krwioobiegu za każdym uderzeniem serca. Prawdopodobnie dlatego mają one szansę na dłuższe życie z chorobą.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowie

INTERIA.PL/PAP
Więcej na temat:serce | kardiologia | układ krążenia

Zobacz również

  • Sportstyle: Puma sięga do historycznego dorobku

    Najnowsza kolekcja Puma Sportstyle łączy to, co najlepsze z tradycji i nowoczesności. Projektanci marki czerpiąc z jej historycznego dorobku na nowo zinterpretowali ponadczasowe sportowe sylwetki,... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Niewydolność serca groźna dla mężczyzn

Przejdź do forum »

Wasze komentarze: 1,

przeczytane przez: 4 osoby Dodaj komentarz

Reklama