Chrapanie może być przyczyną zaburzeń snu

Problemy ze snem stają się plagą współczesnych społeczeństw wysokorozwiniętych. Około 30 proc. populacji cierpi na zaburzenia snu, w tym ok. 10 proc. na bezsenność - mówi dr n. med. Justyn Bogusz.

Przyczyny są wielorakie. Częstym objawem prowadzącym do zaburzeń snu i wynikającymi z niego problemami zdrowotnymi jest chrapanie. Osoby szczególnie predysponowane do chrapania to mężczyźni. Częstotliwość występowania problemu wzrasta z wiekiem. Chrapią również osoby z nadwagą lub otyłe, z pewnymi zmianami anatomicznymi takimi jak np. cofnięta żuchwa, mięsisty, duży język, długi języczek podniebienny, wiotkie podniebienie miękkie, kształt nosa i przegrody, przerost migdałków itd.

Kto chrapie najgłośniej?

Na chrapanie narażone są także osoby cierpiące na schorzenia przewlekłe wpływające na wysychanie śluzówek, cukrzycę i inne choroby metaboliczne oraz niektóre schorzenia nerek i wątroby. Problem pogłębia nadużywanie alkoholu i palenie papierosów, a także leniwy tryb życia. Codzienne chrapanie prowadzi do wielu niekorzystnych dla naszego zdrowia i wielokrotnie życia - objawów. Rano budzimy się zmęczeni i nerwowi, bez ochoty do życia i pracy. Boli nas głowa, jesteśmy nerwowi, niewyspani, rozdrażnieni.

Ekspert - dr n. med. Justyn Bogusz, specjalista otolaryngologii, kierownik ds. medycznych Szpitala Specjalistycznego Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

Reklama
Żyj zdrowo i aktywnie
Dowiedz się więcej na temat: sny | zaburzenia snu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy