Tę "Zośkę" mieli prawie wszyscy

Odbijanie nogami woreczka wypełnionego piaskiem na szkolnej przerwie - tak wyglądały początki wielu późniejszych mistrzów "gry w zośkę". Na świecie znana jest jako footbag i uznawana za sport dla wszystkich, bez względu na wiek i umiejętności.

"Zośka to przede wszystkim świetna zabawa w fajnym towarzystwie. I do tego nie trzeba być mistrzem. Najważniejsze, to odejść od komputera" - najczęściej w ten sposób grający szmacianą piłeczką zachęcają innych do poznania tego sportu. Gra zręcznościowa, znana w Polsce już kilkadziesiąt lat temu, polega na podbijaniu "lotki" różnymi częściami ciała (oprócz rąk) tak, aby nie dotknęła ona ziemi. Najmocniej pracują nogi, zwłaszcza stopy.

Od ponad 30 lat rozgrywane są mistrzostwa świata w footbagu freestyle (polega na prezentowani rozmaitych trików); przed dwoma laty organizatorem zawodów była Warszawa. Wśród zdobywców złotych medali znajdują się nazwiska m.in. Rafała Kalety i Damiana Gielnickiego. Głównym zadaniem jest jak najdłuższe utrzymywanie "zośki" w powietrzu.

Reklama

Najlepsi polscy zawodnicy trenują po kilkanaście lat. Ich repertuar "zagrań", czasem akrobatycznych, jest tak bogaty, że próbowali swych sił w... telewizyjnych programach rozrywkowych, typu "Mam talent".

Gra w zośkę jest stosunkowo tania, bowiem "piłeczki" kosztują po 10-20 złotych, profesjonalne 40-50 zł. Jedna wystarcza na 6-12 miesięcy. Znacznie droższe jest boisko do Footbagu Net - ok. 350 zł. W skład zestawu wchodzą: siatka ze słupkami, linie ograniczające pole gry, przybory do umocowania słupków i linii oraz pokrowiec. Podobną kwotę trzeba zapłacić za specjalne buty.

Treningi odbywają się najczęściej na powietrzu. Grający odradzają asfalt. Ważne, aby powierzchnia była równa i bezpieczna. W zdobywający popularność footbag golf (nie ma kija, więc piłkę odbija się nogami) można rywalizować np. w parkach i na placach zabaw, gdzie jest dużo naturalnych przeszkód.

Pochodzący ze Strzelina Kaleta, absolwent wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, do tego stopnia zafascynował się "zośką", że napisał o niej pracę magisterską.

Footbag został wymyślony w Stanach Zjednoczonych, w Polsce wielu grających jest we Wrocławiu i okolicach. Zawodnicy walczą m.in. w odmianach net (gra się twardszą piłką przez siatkę) i consecutive (trzeba wykonać się jak najwięcej odbić). 

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy