Ski-touring - narciarstwo jakiego nie znałeś

Kiedyś, aby zjechać z góry, trzeba było najpierw ją zdobyć. Obecnie dużo łatwiej jest skorzystać z wyciągu. Ale przybywa narciarzy, którzy sami wchodzą na góry. Moda na ski-touring odżywa na nowo!

Do wzrostu popularności ski-touringu przyczynił się jednak nie tylko tłok przy wjeździe na górę czy chęć ucieczki z przygotowanych i zatłoczonych stoków, ale i czysta przyjemność wejścia na górę o własnych siłach.

Obecnie jest to znacznie łatwiejsze niż kilka lat temu. Przyczyniła się do tego dostępność specjalnego sprzętu, a także możliwość łatwiejszego poruszania się na nartach niż pieszo.

Bez odpowiedniego sprzętu, lepiej nie myśleć o wchodzeniu na górę. Aby bezpiecznie i pewnie poruszać się na nartach w górach, niezbędny jest bowiem prawdziwy sprzęt ski-tourowy a nie narty śladowe, które sprawdzają się raczej przy wędrówkach po płaskich terenach. Narty ski-tourowe różnią się od zjazdowych przede wszystkim wagą - są znacznie lżejsze, co jest niezwykle ważne, gdyż nie obciążają stawów. 

Reklama

Kolejnym elementem wyposażenia są wiązania, które ustawione na tryb chodzenia trzymają but tylko z przodu. Niezbędne przy wchodzeniu na górę są również foki, czyli specjalne paski materiału przyklejane do spodu nart. Dzięki nim narta "trzyma się" stoku.

W Polsce nie brakuje tras, które można przemierzyć na nartach. Najciekawsze odkrywa przed nami doświadczony narciarz wysokogórski i przewodniki tatrzański, Wojciech Szatkowski w swojej książce "Tatry na nartach. Przewodnik skitourowy".

Książka odkrywa sekrety uprawiania ski-touringu w Polsce. Jak twierdzi autor, przewodnik powstał przede wszystkim "z myślą o tych, którzy nie lubią slalomu pomiędzy innymi narciarzami, unikają zatłoczonych stoków, kolejek do wyciągów, taśm ograniczających przestrzeń i sztucznego śniegu".

Na łamach książki znajdą się bogato ilustrowane opisy wycieczek po Tatrach, zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Nie zabraknie tu także praktycznych map, które znaczenie ułatwią nam zaplanowanie trasy i licznych porad, wskazówek i adresów, które mogą okazać się bardzo pomocne na trasie. Przewodnik wzbogacony jest o informacje historyczne i wspomnienia pionierów narciarstwa.

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy